Enhancing maternal well-being, parenting, and toddler's development: Findings from a home visitation program
Annelerin iyilik hallerinin, ebeveynliklerinin ve bebeklerin gelişiminin desteklenmesi: Bir ev ziyareti programından bulgular
- Tez No: 793033
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZA ÇORAPÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yaşamın ilk yıllarının hem çevresel uyaranlara hassasiyetin en yüksek olduğu, hem de gelişim açısından eşsiz fırsatlar sunan bir dönem olduğu düşünülmektedir. Sayıları giderek artan çalışmalar yaşamın erken döneminde maruz kalınan güçlüklerin çocukların gelişimini olumsuz yönde etkilediğini göstermektedir (Shonkoff ve ark., 2012). Öte yandan, erken dönemde sunulan destekleyici bakım sosyoekonomik olarak dezavantajlı çocukların gelişimine katkı sunmaktadır. Bu durum, erken çocukluk dönemi müdahale programlarının önemini göstermektedir (Duncan ve ark., 2012). Bu çalışmanın ilk amacı Aile Rehberliği Programı olarak adlandırılan ev ziyareti temelli bir erken müdahale programının birçok aile ve gelişimsel sonuç değişkeni üzerindeki rolünü incelemektedir. Ayrıca, bu çalışma, programın bebeklik dönemindeki (12. ve 18. ay) gelişim göstergeleri üzerindeki rolünü açıklayabilecek aracı mekanizmaları araştırmayı amaçlamaktadır. Çocukların yaşamlarının ilk yılında annelerin yetkinlik algısı ve destekleyici ebeveynlik davranışları programın çocukların gelişimini (örn., genel gelişim, ifade edici dil gelişimi, saldırgan davranışlar ve sosyal yetkinlik) destekleyebileceği aracı mekanizmalar olarak incelenmiştir. Çalışmanın bulguları programın destekleyici ebeveynlik davranışları ile çocukların genel gelişimi üzerindeki olumlu rolünü göstermiştir. Ayrıca, programın çocuk gelişimi üzerindeki rolünün annenin destekleyici davranışları aracılığıyla açıklandığı bulunmuştur. Bu bulgular geçmiş çalışmaların bulguları ve bu programın benimsediği değişim kuramı ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The first years of life have been suggested as times of greatest vulnerability and a unique opportunity in terms of development. The accumulating evidence suggested that early adversity compromises young children's development (Shonkoff et al., 2012). Nurturing and stimulating early care, on the other hand, acts to promote socioeconomically disadvantaged children's development. This, indeed, underscores the importance of early childhood interventions (Duncan et al., 2012). The first aim of this study was to investigate the role of a home visitation (HV) program entitled The Family Guidance Program, on various familial and developmental outcomes. Going beyond the extant research, this study also aims to delineate mechanisms through which the HV program plays a role in child development in infancy and toddlerhood. Specifically, maternal self-efficacy and developmentally supportive parenting in the first year of child's life would be examined as intermediary pathways through which the HV program may benefit child development (i.e., general development, expressive language, aggressive behavior, and social competence). The results indicated that the HV program enhanced developmentally supportive parenting, the home environment quality, and infant's general development (marginally) during the first year of child's life. Further, as hypothesized, maternal parenting behaviors mediated the role of the HV program on most of the child outcomes at 12 and 18 months of child's age. The results were discussed in relation past literature and the theory of change the HV program adopted.