Fiziksel aktif gençlerde su alımına bağlı yağ oksidasyonundaki değişimin incelenmesi
Investigation of the change in fat oxidation due to water intake in physically active young people
  1. Tez No: 793052
  2. Yazar: BUSE HOPANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ARZU VARDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Vücuda su alımının dinlenim enerji tüketimi ve yağ oksidasyonuna etkisi konusunda yapılan çalışmalar incelediğinde, tam bir fikir birliği sağlanamıştır. Su alımı özellikle kilo kontrolü ile ilgili, güreş gibi sporlarda önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı; güreş sporu yapan fiziksel aktif gençlerde oral yoldan su alımının dinlenim enerji tüketimi ve yağ oksidasyonu üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmamızda kişilerin kilosunun %1 kadar su alımı öncesi ve sonrasında bioempedans yöntemiyle vücut suyu ve total vücut değerleri, alınan kan örneklerinde hemoglobin, hematocrit, elektrolit, serum glukoz, lipid, NT-proBNP değerleri incelenmiştir. Bunu yanı sıra metabolik analizör kullanılarak dinlenim enerji tüketimi ve solunum bölümü değerlerinden faydalanılarak yağ oksidasyon durumu belirlenmiştir. Katılımcıların vücut yağ yüzdesi su alımı günü ve kontrol günü öncesi ve sonrasında karşılaştırıldığında her iki günde de anlamlı bir artış olduğu saptanmıştır (p=0,007 ve p=0,001). Su alımı ve kontrol gününde elde edilen değerlerin farkları karşılaştırıldığında su alımı gününde farkın daha yüksek bir değerde olduğu görülmüştür (p =0,020). Total vücut suyu değerinde hem su alımı sonrasında hem de kontrol gününde istatistiksel olarak anlamlı bir azalma saptanmıştır. Total vücut su alımı ve kontrol gününün öncesi ve sonrası farkları karşılaştırıldığında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Elde edilen verilere göre trigliserid düzeylerinin su alımı gününde istatistiksel olarak anlamlı bir biçimde azaldığı saptanmıştır (p=0,020). Serum sodyum düzeyleri su alımı sonrasında istatistiksel olarak anlamlı bir azalma saptanmıştır (p=0,040). Kalsiyum düzeyleri su alımı gününde artış yönünde bir değişim kontrol gününde ise azalma yönünde bir değişim göstermiştir. Serum glukoz düzeylerinde hem su alımı gününde hem kontrol gününde anlamlı bir azalma saptanmıştır (p=0,004 ve p=0,004). Sonuç olarak bu tez çalışmasında elde edilen bulgulara göre, fiziksel olarak aktif gençlerde hem kilosunun %1 kadar su alımı sonrasında hem de kontrol gününde saptanan azalmanın eksojen su alımından çok zamana bağlı gelişen metabolik etkilerden kaynaklı olduğu düşünülebilir. Çalışmamız ayrıca, su alımının katılımcıların bazal metabolizma hızları ve yağ oksidasyonunu akut şekilde etkilemediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
When research related to the effects of water intake into body on resting energy consumption and fat oxydation, there was no a complete consensus. Water intake, particularly is of importance in sports such as wrestling. The purpose of this study was to examine the effects of oral water intake on resting energy consumption and fat oxydation in young, physically active individuals. In current study, hemoglobin, hematocrit, electrolyte serum glucose, lipid, NT- proBNP, total body and body fluid values were analyzed before and after water intake into 1% of weight in participants. On the other hand, resting energy expenditure and fat oxidation were determined with using respiratory quotient measurements. When body fat percentage was compared during water intake day, before and after control day, an increase was determined in both days (p=0,007 and p=0,001 respectively). When the differences were compared obtained in water intake day and control day, water intake day was determined to be at a higher valuer (p=0,020). There was a statistically significant decrease in both water intake and control day in total body fluid values. There was no significant difference when before and after of total body water intake and control days were compared. According to the data obtained triglyceride levels were significantly lower during water intake day (p=0,020). Serum sodium levels were significantly lower after fluid intake. Calcium levels were determined to have an increase during fluid intake day and a decrease during control day. Serum glucose levels were significantly lower in both fluid intake day and control day (p=0,004 and p=0,004). As a result, according to the data obtained from this study, the decrease detected after fluid intake and control day may have arisen from metabolic effects rather than exogen fluid intake. Current study also indicated that fluid intake did not have an acute effect on basal metabolic and fat oxydation rates of participants.