Sınıf öğretmenlerine göre üçüncü sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersi fiziksel olaylar konu alanında anlamakta zorlandığı konular
The subjects that third grade students have difficulty in understanding in the subject area of physical events in science course according to classroom teachers
- Tez No: 793074
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada sınıf öğretmenlerine göre üçüncü sınıf öğrencilerinin Fen Bilimleri dersi fiziksel olaylar konu alanında anlamakta zorlandığı konuları ve zorlanma gerekçelerini tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırmanın kapsamında köy okulları vardır. Bu araştırmada farklılık olarak köy okullarında çalışan dördüncü sınıf öğretmenleriyle çalışılmıştır. Çünkü köy okullarında çalışan öğretmenlerden elde edilen verilerin, öğretmenler, akademisyenler ve diğer araştırmalar için önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir. Bu araştırma nitel araştırmalarda kullanılan durum çalışmasıdır. Çalışma grubu belirlenirken katılımcı öğretmenler için ölçütler; köy okulunda çalışıyor olma, üçüncü sınıfı en az iki kez okutmuş olma ve araştırmanın yürütüldüğü süreçte dördüncü sınıf öğretmeni olmadır. Doğu Karadeniz Bölgesindeki bir ilde ölçütlere uygun 17 öğretmene ulaşılmıştır. Öğretmenlere göre öğrencilerin hangi konuları ya da kazanımları anlamakta zorlandıklarını belirlemek için öğretmen görüşü belirleme formu ve görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan 16 maddelik öğretmen görüşü belirleme formu, katılımcıların cevaplarını kalem-kâğıt formunda verilen doğru parçasında istedikleri yere konumlandırma avantajından dolayı tercih edilmiştir. Bu sayede öğretmenlerin Likert tipi veri toplama araçlarında yaşanan kategori içinden seçim yapma zorunda bırakılmamıştır. Öğretmen görüşü belirleme formunda elde edilen veriler SPSS-26 programı kullanılarak bilgisayar ortamına girilmiştir. Her kazanım için betimleyici istatistikler hesaplanmıştır. Görüşme formu kullanılmasındaki amaç ise öğretmenlerden detaylı, derinlemesine zengin bilgi alabilmektir. Araştırma yapılan ilin her ilçesinden bir öğretmenle yüz yüze görüşme yapılmıştır. Görüşmede Fen Bilimleri dersi fiziksel olaylar konu alanlarına ait kazanımlarla ilgili toplam 18 soruya yer verilmiştir. Görüşmede ikinci araştırma sorusuna cevap aranmıştır. Görüşme sonrası verilerin değerlendirilmesi betimsel analiz kullanarak yapılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlere göre üçüncü sınıftaki öğrenciler fiziksel olaylar konu alanındaki bütün ünitelerde anlamakta zorlandığı konular bulunduğu görülmüştür. Bu konuların varlıkların hareket özellikleri, cisimleri hareket ettirme ve durdurma, ışığın görmedeki rolü, sesin işitmedeki rolü, elektrik kaynakları olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlere göre öğrencilerin konuları anlamakta zorlanma gerekçeleri ise soyut olma, anlamlandıramama, kavram karışıklığı, bağdaştıramama, sınıflandırma hatası, konuyla ilk kez karşılaşmaları (ön bilgi eksikliği), yakın çevre ve konunun eğitim-öğretim döneminin sonuna denk gelmesidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the subjects that the third grade students had difficulty in understanding in the physical phenomena subject area of the Science course and the reasons for the difficulties according to the classroom teachers. There are village schools within the scope of the research. In this study, it was studied with fourth grade teachers working in village schools. Because it is thought that the data obtained from teachers working in village schools will make important contributions to teachers, academicians and other researches. This research is a case study used in qualitative research. Criteria for participating teachers while determining the study group; working in a village school, having taught the third grade at least twice, and being a fourth grade teacher during the research period. In a province in the Eastern Black Sea Region, 17 teachers who met the criteria were reached. According to the teachers, the teacher's opinion determination form and the interview form were used to determine which subjects or achievements the students had difficulty in understanding. The 16-item teacher's opinion determination form prepared by the researcher was preferred because of the advantage of positioning the answers of the participants where they want on the line piece given in the pencil-paper form. In this way, teachers were not forced to choose from the category experienced in Likert-type data collection tools. The data obtained in the teacher opinion determination form were entered into the computer environment by using the SPSS-26 program. Descriptive statistics were calculated for each achievement. The purpose of using the interview form is to obtain detailed and in-depth information from teachers. A face-to-face interview was conducted with a teacher from each district of the province where the research was conducted. A total of 18 questions were included in the interview regarding the achievements of the physical phenomena subject areas of the Science course. In the interview, an answer to the second research question was sought. The evaluation of the data after the interview was made using descriptive analysis. As a result of the research, according to the teachers, it was seen that the third grade students had difficulties in understanding in all the units in the physical phenomena subject area. It has been determined that these subjects are the motion characteristics of beings, moving and stopping objects, the role of light in seeing, the role of sound in hearing, and electrical sources. According to the teachers, the reasons why students have difficulty in understanding the subjects are being abstract, inability to make sense of it, conceptual confusion, inability to reconcile, classification error, encountering the subject for the first time (lack of prior knowledge), close environment, and the fact that the subject coincides with the end of the education period.