The relationship between personality traits, and entrepreneurial tendency: A study on final year business students in Hargeisa, Somalia
Kişilik özellikleri ile girişimcilik eğilimi arasındaki ilişki: Somali Hargeisa'daki son sınıf işletme öğrencileri üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 793077
  2. Yazar: SUMAYA MOHAMED ALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL AKAY ÜNVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Her bireyin olaylar karşısında farklı tutum ve davranışları vardır. Kişilik özellikleri, bireyin kararları ve davranışları üzerinde etkilidir. Hepimiz aynı biyolojik yapıya sahip olmamıza rağmen olaylara verdiğimiz tepkiler farklıdır. Bu farklılıkları kişilik yapısı açısından değerlendirmek mümkündür. Girişimcilik ise teknolojinin hızla gelişmesi ve bilgiye ulaşmanın kolaylaşması ile ekonomik kalkınmada büyük rol oynayan bir faktördür. Ayrıca girişimcilik, yaşam standardını yükseltmekte ve yeni teknolojilerin ortaya çıkmasını teşvik etmektedir. Bu nedenle bu çalışma, Somali'nin Hargeisa şehrinde işletme bölümü son sınıfta okuyan öğrencilerin beş büyük kişilik özelliği ile girişimcilik eğilimleri arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bu amaçla Somali Hargeisa'da bulunan Hargeisa, Golis ve New Generation üniversitelerinde öğrenim gören 263 işletme son sınıf öğrencisine anket uygulanmıştır. Bu araştırmada verilerin analizinde SPSS kullanılmıştır. Bu çalışmada verilerin genel formunu görmek için tanımlayıcı analiz, kişilik özellikleri ile girişimcilik eğilimleri arasındaki ilişkiyi belirlemek için regresyon ve korelasyon analizi ve demografik bilgiler ile girişimcilik eğilimleri arasındaki ilişkiyi belirlemek için t-testi kullanılmıştır. Genel olarak, bu çalışma, kişilik özelliklerinden dışadönüklük, sorumluluk ve deneyime açıklık boyutlarının girişimcilik eğilimi ile istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir ilişkiye sahip olduğunu, kişilik özelliklerinden uyumluluk ve nevrotiklik boyutlarının ise girişimcilik eğilimi ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkiye sahip olmadığını bulmuştur. Ayrıca katılımcılar arasında girişimcilik eğiliminin gelecekte girişimci olma isteklerine göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Son olarak araştırmacı, öğrencilerin girişimcilik eğilimlerini en çok etkileyen kişilik özelliklerini sosyalleşerek ve etkinliklere katılarak geliştirebileceklerini önermiştir. Ayrıca eğitim kurumları öğrencilerin fikirlerini sunabilecekleri ve kendilerini ifade edebilecekleri platformlar oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
Each individual has different attitudes and behaviors in the face of events. Personality traits have an impact on an individual's decisions and behaviors. Although we all have the same biological structure, our reactions to events differ. It is possible to evaluate these differences in terms of personality structure. On the other hand, Entrepreneurship is a factor that plays a major role in economic development with the rapid development of technology and the ease of access to information. Moreover, entrepreneurship elevates the standard of living and encourages the emergence of new technologies. Therefore, this study examines the relationship between the big five personality traits and the entrepreneurial tendency of students who are in the final year of the business administration department in Hargeisa city Somalia. For this purpose, a questionnaire was applied to 263 final-year students of business administration at Hargeisa, Golis, and New Generation universities in Hargeisa, Somalia. In this research, SPSS was used to analyze the data. In this study, descriptive analysis was used to see the general form of the data, correlation, and regression analysis to determine the relationship between personality traits and entrepreneurial tendencies, and t-test to determine the relationship between demographic information and entrepreneurial tendencies. Overall, this study found that extroversion, conscientiousness, and openness to experience dimensions of personality traits have a statistically significant and positive relationship with entrepreneurial tendency, while agreeableness and neuroticism dimensions of personality traits do not have a statistically significant relationship with entrepreneurial tendency. In addition, it was found that the entrepreneurial tendency among the participants differed according to their desire to be an entrepreneur in the future. Finally, the researcher recommended that students can develop the personality traits that most affect their entrepreneurial tendencies, by socializing and participating in relevant activities. In addition, the researcher suggests that educational institutions create platforms where students can present their ideas and express themselves.