Elastik direnç bantlarıyla yapılan antrenmanın süratle ilişkisi
The relationship between training with elastic resistance bands and speed
  1. Tez No: 793092
  2. Yazar: HASAN ESENKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE AKPINAR KOCAKULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmanın amacı, yapılan sistematik taramalar sonucu sporda performansı artırmak için birçok alternatif yöntemler kullanılmaktadır. Elastiki direnç bantlarıyla yapılan çalışmalara bakıldığında ise kuvvet gelişimi, rehabilite, branşlara özgü atış hızı, vuruş hızı gibi birçok araştırma yapılmasına rağmen elastiki direnç bantlarının süratle ilişkisi ile ilgili çalışmaların eksik olduğu görülmüştür. Bu çalışma ile elastiki direnç bantlarıyla yapılan antrenmanın süratle ilişkisi olup olmadığının tespiti yapılarak, Elde edilen sonuca göre; ileride yapılacak antrenman programlarında yer alması hedeflenmiştir. Araştırmadaki katılımcılara 30 m, 60 m ve 400 m koşu testleri uygulandı. BMI değerini hesaplanmak için BMI= kilo/boy2 formülü kullanılmıştır. Karışık ölçümler için iki faktörlü ANAVO (Two-Way ANOVA for Mixed Measures) analizi kullanılmıştır. Ancak bu çalışma bireylerde gözlenen değişimlerin kaynağı hakkında net bir bilgi sunmaz. Bu nedenle de cinsiyet, yaş ve BKİ gruplarındaki ön ve son testlerindeki koşu hızlarındaki değişimleri görebilmek için Paired Sample T testi kullanılmıştır. Tüm çalışmada anlamlılık düzeyleri 0,05 ve 0,01 değerleri dikkate alınarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to use many alternative methods to improve performance in sports as a result of systematic scans. When the studies conducted with elastic resistance bands were examined, it was seen that although many research such as strength development, rehabilitation, branch-specific throwing speed, hitting speed were conducted, studies on the relationship between elastic resistance bands and speed were missing. With this study, it was aimed to determine whether the training with elastic resistance bands is related with speed or not and according to the results obtained; it was aimed to be included in future training programmes. 30 m, 60 m and 400 m running tests were applied to the participants in the study. BMI= weight/height2 formula was used to calculate BMI value. Two-Way ANOVA for Mixed Measures (Two-Way ANOVA for Mixed Measures) analysis was used. However, this study does not provide clear information about the source of the changes observed in individuals. For this reason, Paired Sample T test was used to see the changes in running speeds in pre and post tests in gender, age and BMI groups. In the whole study, significance levels were carried out by considering 0.05 and 0.01 values.