Bolu ilinde kene teması olan kişilerde LYME hastalığının araştırılması ve kenelerin tiplendirilmesi
Investigation of LYME disease in patients with tick contact and identifying of ticks in bolu province
  1. Tez No: 793110
  2. Yazar: NEBİL ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. HASAN TAHSİN GÖZDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş: Lyme hastalığı Ixodes cinsi keneler tarafından taşınan Borrelia burgdorferi sensu lato kompleksindeki bakterilerin yol açtığı multisistemik bir hastalıktır. Türkiye'de çeşitli bölgelerden Lyme hastalığına yönelik seroprevalans çalışmaları ve vaka bildirimleri olmasına karşın, geniş epidemiyolojik araştırma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı kene teması sonrası takip edilen olgularda Lyme hastalığı insidansını belirlemek ve izole edilen kenelerin incelenmesi sonucu Bolu ilindeki kene popülasyonunu ortaya çıkarmaktır. Gereç ve yöntem: Çalışmada kene teması ile Nisan ve Eylül 2020 tarihleri arasında acil servise başvuran olgular, kene temasından sonraki üçüncü günde enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji polikliniğimizde değerlendirilmiştir. Çalışmaya alınan olguların 1. ay, 3. ay ve 10. ayda tekrardan polikliniğimize başvurmaları istenmiştir. Poliklinik takiplerinde olguların anamnezleri alınmış, klinik muayenesi yapılmış, rutin kan tetkikleri istenmiş, Lyme hastalığına yönelik immun floresan antikor (IFA) yöntemi ile antikorlarına bakılmış ve daha sonra enzim bağlı immunosorbent analizi (ELISA) yöntemi ile çalışılmak üzere fazladan bir serum örneği alınarak -20°C derecede çalışma gününe kadar saklanmıştır. Bulgular: Çalışmaya 123 olgu dahil edilmesine rağmen, 72 olgu 10 aylık takiplerine devam etmiştir. Bu 72 olgunun bir tanesi (% 1,4) hem klinik hem de laboratuvar olarak Lyme Boreliyoz tanısı almıştır. Olguların hiçbirinde eritema kronikum migrans gelişmemiştir. Çalışmamızdaki olguların serum örnekleri IFA ile değerlendirildiğinde hiçbirinde asemptomatik enfeksiyon saptanmamıştır. ELISA yöntemi ile değerlendirildiğinde ise 22 olguda (%30,5) oranında asemptomatik enfeksiyon saptanmıştır. Çalışmamızdaki olgulardan izole edilen 47 kene incelendiğinde 42 (%89,3) tanesi Ixodes spp., iki (%4,3) tanesi Hyalomma spp. olmak üzere toplamda iki cins belirlenmiştir. Sonuç: Bolu ilinde ilk kez gerçekleştirilen bu çalışmada kene teması anamnezi ile başvuran olguların en sık Ixodes spp., cinsi kenelere maruz kaldığı ve 10 aylık takip sürecinde Lyme Boreliyoz gelişme olasılığının düşük olduğu (% 1,4) sonucuna varılmıştır. Olgu sayısının daha fazla ve takip sürecinin daha uzun olduğu ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Lyme disease is a multisystemic disease caused by the bacteria in Borrelia burgdorferi sensu lato complex, which is transmitted by ticks of the Ixodes genus. Although there are seroprevalence studies and case reports of lyme disease from various regions in Turkey, there is not a widespread epidemiological research. The aim of this study was to determine the incidence of lyme disease in the cases followed-up after tick contact and afterwards to examine the isolated ticks in order to reveal tick population in Bolu province. Material and method: In the study, cases who applied to the emergency department due to tick contact between April and September 2020 were evaluated in our infectious diseases and clinical microbiology outpatient clinic on the third day after tick contact. Patients included in the study were asked to reapply to our outpatient clinic at the 1st, 3rd, and 10th months. In the outpatient clinic follow-ups, the anamnesis of the cases was taken, clinical examination was made, routine blood tests were requested, antibodies were examined with the immunofluorescent antibody (IFA) method for lyme disease, and then an extra serum sample was taken to be studied with the enzyme-linked immunosorbent analysis (ELISA) method which was stored at -20°C until the study day. Results: Out of 123 patients included in this study, 72 patients could be followed-up for 10 months. One of these 72 patients (1.4%) was diagnosed with Lyme Borreliosis according to clinical and laboratory features. Erythema chronicum migrans did not occur in any of the cases. The serum samples of the cases were evaluated by IFA, asymptomatic infection was not detected in any of them. Afterwards the serum samples were evaluated by ELISA method. Asymptomatic infection was detected in 22 cases (30.5%). In addition, 47 ticks isolated from the cases in our study were examined and two genus were identified. 42 of them (89.3%) were Ixodes spp., and two of them (4.3%) were Hyalomma spp. Conclusion: In this study, which was carried out for the first time in the province of Bolu, it was concluded that the cases presenting with a history of tick contact were most frequently exposed to Ixodes spp ticks and the probability of developing Lyme Borreliosis was low (% 1,4) during the 10 month follow-up period . Further studies with larger number of cases and longer follow-up period are needed.