Kanıt temelli öğretime göre hazırlanan etkinliklere yönelik öğrenci görüşleri
Student opinions on activities prepared according to evidence-based education
  1. Tez No: 793131
  2. Yazar: FARUK ERCİYAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Ülkemizde tarih öğretiminin web destekli ortamda desteklenmesi ve tarih öğretiminin dijital öğretim araçlarıyla bir bütün haline getirilmesi yönünde yapılan ilk ciddi çalışma olan“TEBİT”projesi, ülkemiz için dijital tarih öğretimi konusunda önemli bir gelişme olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma“TEBİT”projesi kapsamında geliştirilen web sitesinde yer alan kanıt temelli etkinliklerden oluşmaktadır. Bu etkinlikler web sitesinde yer alan dijital destekli alternatif öğretim araçlarıyla şekillenmiştir. Böylelikle araştırmada Ankara'da özel bir okulda eğitim-öğretim hayatını devam ettiren 9. Sınıf öğrencilerinden altı öğrencinin alternatif öğretim araçlarına ve web sitesine yönelik görüşleri alınmıştır. Araştırmada yöntem olarak web sitesinin ve etkinliklerin geliştirilme aşamasında gelişimsel araştırma modeli kullanılmıştır. Alternatif öğretim araçları ile tasarlanan etkinliklerin öğrencilere uygulanması ve görüşlerinin alınmasında nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonunda elde edilen öğrenci bulgularına göre web destekli kanıt temelli öğretimin öğrenmeyi zevkli ve kalıcı kıldığını, tarihsel sorgulama ve tarihsel düşünmeye yönelik önemli katkılar sağladığını, öğrencilerin öğretim sürecine sürekli dahil olduklarını ve bu durumun öğrenme üzerinde önemli katkılar sağladığına verilen cevaplar neticesinde ulaşılmıştır. Bu yönüyle bu araştırma, kanıt temelli öğretimin dijital öğretim araçlarıyla desteklenmesinin tarih derslerine yeni bir nefes getirdiğini ve tarih dersinde kazanılması gereken becerilere yönelik büyük bir katkı sağladığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The“TEBİT”project, which is the first serious study to support history teaching in a web-supported environment and to integrate history teaching with digital teaching tools in our country, is an important development in digital history teaching for our country. This study consists of evidence-based activities on the website developed within the scope of the“TEBİT”project. These activities are shaped by digitally supported alternative teaching tools on the website. Thus, in the research, the opinions of six 9th grade students who continue their education life in a private school in Ankara about alternative teaching tools and the website were taken. As a method in the research, the developmental research model was used during the development of the website and activities. Qualitative research method was used to apply the activities designed with alternative teaching tools to the students and to get their opinions. According to the student findings obtained at the end of the research, it has been reached as a result of the answers given that web-assisted evidence-based teaching makes learning enjoyable and permanent, makes important contributions to historical inquiry and historical thinking, students are constantly involved in the teaching process and this situation makes significant contributions to learning. In this respect, this research has revealed that supporting evidence-based teaching with digital teaching tools brings a new breath to history lessons and makes a great contribution to the skills that should be gained in history lessons.