Web destekli 5E öğrenme modelinin öğrencilerin fen bilimleri başarılarına, motivasyonlarına ve öz-yeterlik inançlarına etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of web supported 5E learning model on science achievements,motivations and self-efficiency beliefs of students
  1. Tez No: 793136
  2. Yazar: EDA PALANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA KALENDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu araştırmanın amacı, Fen Bilimleri dersinde“Maddenin Tanecikli Yapısı”ve“Yoğunluk”konularında Web Destekli 5E Öğretim Yöntemi kullanımının 6. sınıf öğrencilerinin başarı, motivasyon ve öz-yeterlik inançlarına etkisini belirlemektir. Araştırmada nicel bulguları nitel bulgularla desteklemek amacıyla gömülü karma desen kullanılmıştır. Bu araştırmanın nicel boyutu için Solomon Deneysel Desen; nitel boyutu için durum çalışması tercih edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2019-2020 eğitim- öğretim yılında Ankara ili Keçiören ilçesinde yer alan bir devlet ortaokulunda 6. sınıfta öğrenim gören 46'sı deney grubu ve 46'sı kontrol grubu olmak üzere toplam 92 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın nicel bulguları“Madde Ön Bilgi Testi”,“Madde Başarı Testi”,“Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği”ve“Fen Öğrenmeye Yönelik Öz-Yeterlik İnanç Ölçeği”uygulanarak elde edilmiştir. Nitel bulgular ise deney grubundan seçilen öğrencilerle yapılan Yarı Yapılandırılmış Görüşme yöntemiyle elde edilmiştir. Araştırmanın uygulama sürecinde, 6. sınıf Fen Bilimleri Öğretim Programı'nda yer alan“Maddenin Tanecikli Yapısı ve ”Yoğunluk" konuları, deney gruplarında araştırmacının hazırladığı WEB-5E ile kontrol gruplarında ise Fen Bilimleri Öğretim Programı'nın öngördüğü şekilde işlenmiştir. Nicel verilerin analizinde SPSS 22.00 istatistik paket programı aracılığıyla Betimsel İstatistikler, Tek Faktörlü Varyans Analizi, Bağımlı Gruplar t Testi ve Bağımsız Gruplar t Testi; nitel verilerin analizinde ise İçerik Analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın nicel sonuçları WEB-5E ile öğrenim gören deney grubu öğrencilerinin; başarı, motivasyon ve öz-yeterlik inançları bakımından kontrol grubu öğrencilerinden anlamlı olarak farklı olduğunu ortaya koymuştur. Nitel sonuçlar ise WEB-5E'nin zamandan ve mekandan bağımsız öğrenmeye olanak tanıdığını, öğrencilerin ilgilerini ve motivasyonlarını arttırdığını, eğlenerek, hızlı ve kolay öğrenmelerini sağladığını ortaya koymuştur. Bu çalışmanın ortaya koyduğu sonuçlara dayanarak web destekli öğretimin yaygınlaştırılması adına çalışmalar düzenlenmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effect of using Web-Assisted 5E Teaching Method on“Particulate Structure of Matter”and“Density”subjects in Science Lesson on achievement, motivation and self-efficacy beliefs of 6th grade students. Embedded mixed design was used in the research to support quantitative findings with qualitative findings. For the quantitative dimension of this research, Solomon Experimental Design; case study was preferred for the qualitative dimension. The study group of the research consisted of a total of 92 students, 46 in the experimental group and 46 in the control group, studying in the 6th grade in a state secondary school in the Keçiören district of Ankara in the 2019-2020 academic year. The quantitative findings of the study were obtained by applying the“Item Preliminary Knowledge Test”,“Item Achievement Test”,“Science Learning Motivation Scale”and“Science Learning Self- Efficacy Scale”. Qualitative findings were obtained by the Semi-Structured Interview method with the students selected from the experimental group. During the application process of the research, the topics of“Particulate Structure of Matter”and“Density”in the 6th grade Science Curriculum were covered in the way prescribed by the WEB-5E prepared by the researcher in the experimental groups and the Science Education Program in the control groups. In the analysis of quantitative data, Descriptive Statistics, Single Factor Analysis of Variance, Dependent Groups t-Test and Independent Groups t- Test by means of SPSS 22.00 statistical package program; Content Analysis method was used in the analysis of qualitative data. The quantitative results of the research of the experimental group students studying with WEB-5E; revealed that they were significantly different from the control group students in terms of achievement, motivation and self- efficacy beliefs. Qualitative results, on the other hand, revealed that WEB-5E allows time and place-independent learning, increases students' interest and motivation, and enables them to learn quickly and easily, while having fun. Based on the results of this study, studies should be organized for the dissemination of web-assisted teaching.