Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin dijital yeterlilikleri ile mesleki motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between digital competency and professional motivation of physical education and sport teachers
  1. Tez No: 793152
  2. Yazar: GÜLŞAH ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA PULUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin mesleki motivasyonlarının dijital yeterliliklerine etkisi ve bazı demografik özelliklerle birlikte incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara ve Konya illerinde ortaokul ve liselerde görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini %42,6 (n:152) kadın, %57,4 (n: 205) erkek olmak üzere toplamda 357 öğretmen oluşturmaktadır. Öğretmenlerin dijital yeterliliklerini ölçek amacıyla Toker ve arkadaşları (2021) tarafından Türkçeye uyarlanan 'Eğitimciler için Dijital Yeterlilik Ölçeği' ve mesleki motivasyonlarını ölçmek amacıyla Uğraş (2018) tarafından geliştirilen 'Mesleki Motivasyon Ölçeği' kullanılmıştır. Analizler SPSS 22 paket programında yürütülmüştür. Araştırmada katılımcıların yaş, okulun konumu, hizmet süresi, öğretmenlik dışında çalışma durumu, öğretmenlik dışında gelir sahibi olma ve gelirini tanımlama değişkenlerine göre dijital yeterliliklerinin karşılaştırılmasında anlamlı fark bulunurken cinsiyet değişkenine göre anlamlı fark bulunmamıştır. Katılımcıların yaş, hizmet süresi ve gelirini tanımlama değişkenlerine göre mesleki motivasyonlarının karşılaştırılmasında anlamlı fark bulunurken cinsiyet, okulun konumu, öğretmenlik dışında çalışma durumu, öğretmenlik dışında gelire sahip olma değişkenlerinde anlamlı fark bulunamamıştır. Öğretmenlerin dijital yeterlilikleri ile mesleki motivasyonları arasındaki ilişkiyi incelemek için yapılan Pearson Korelasyon analizinde dijital yeterlilikler ile veli ve öğrencilerden kaynaklanan motivasyon arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki görülürken dijital yeterlilikler ile okul ortamından kaynaklanan motivasyon ve içsel motivasyon arasında anlamlı ilişki görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of physical education and sports teachers' professional motivations on their digital competencies and some demographic characteristics. The universe of the research consists of physical education and sports teachers working in secondary and high schools in Ankara and Konya. The sample of the study consists of 357 teachers, 42.6% (n: 152) female and 57.4% (n: 205) male. The 'Digital Competence Scale for Educators' adapted into Turkish by Toker et al. (2021) was used to measure teachers' digital competencies, and the 'Vocational Motivation Scale' developed by Uğraş (2018) to measure their professional motivation. Analyzes were carried out in SPSS 22 package program. In the study, there was a significant difference in the comparison of the digital competencies of the participants according to the variables of age, school location, length of service, working status outside of teaching, having income outside of teaching and defining their income, but no significant difference was found according to the gender variable. While there was a significant difference in the comparison of the occupational motivation of the participants according to the variables of age, length of service and definition of income, no significant difference was found in the variables of gender, location of the school, working status other than teaching, and having income other than teaching. In the Pearson Correlation analysis conducted to examine the relationship between digital competencies of teachers and their professional motivation, there was a positive and significant relationship between digital competencies and motivation originating from parents and students, but no significant relationship was observed between digital competencies and motivation arising from the school environment.