Madde kullanım bozukluğu olan bireylerde transteoretik model temelli motivasyonel görüşmenin öz yeterlilik ve inanç algılarına etkisi
The self-efficacy and perceptions of transtheoretical model-based motivational interviewing in patients with substance use disorder
- Tez No: 793161
- Danışmanlar: PROF. DR. RUKUYE AYLAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Public Health, Nursing, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Bu araştırma madde kullanım bozukluğu olan bireylerde transteoretik model temelli motivasyonel görüşmenin öz yeterlilik ve inanç algısına etkisini belirlemektir. Materyal Metot: Araştırma ön test-son test kontrol gruplu deneme modeli olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Şırnak kent merkezi Denetimli Serbestlik Müdürlüğünde ve Cizre Denetimli Serbestlik Müdürlüğünde hakkında adli mercilerce madde kullandığı tespit edilen bireylerle yapıldı. Araştırma Aralık 2021-Ocak 2023 tarihleri arasında yapıldı. Araştırmaya 23'ü deney, 23'ü kontrol grubu olmak üzere toplam 46 yükümlü katıldı. Deney grubunda bulunan kişilere transteoretik model temelli motivasyonel görüşme programı uygulandı. Verilerin toplanmasında, Sosyo-demografik Özellikler Soru Formu, Öz-Etkililik-Yeterlilik Ölçeği ve Madde Kullanımına Yönelik İnanç Ölçeği kullanıldı. Bulgular: Deney grubundaki bireylerin %69.6'sının 18-35 arası yaş grubu arasında, %95.7'sinin erkektir. Kontrol grubu incelendiğinde ise; gruptaki bireylerin %82.6'sı 18-35 arası yaş grubunda olduğu, %95.7'sinin erkektir. Deney grubundaki bireylerin öz-yeterlilik toplam puan ortalamasının girişim öncesi 83.39±13.13 iken, girişim sonrası 91.43±11.17 anlamlı yükseliş göstererek aralarında istatiksel olarak önemli bir fark bulunmuştur (p˂0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This research is to determine the effect of motivational interviews based on the transtheoretic model on people with substance use disorder on self-efficacy and belief perception. Material and Method: The research was conducted as a pretest-posttest control group experimental model. The universe of research was carried out with individuals who were found to have used substances by the judicial authorities in the Probation Directorate in the city center of Şırnak and the Cizre Probation Directorate. The research was conducted between December 2021 and January 2023. A total of 46 obliged parties, 23 of which were in the experimental group and 23 in the control group, participated in the study. A motivational interview program based on the transtheoretic model was applied to the people in the experimental group. Socio-demographic Characteristics Questionnaire, Self-Efficacy-Efficacy Scale and Belief Scale for Substance Use were used to collect data. Results: 69.6% of the individuals in the experimental group were between the ages of 18-35, and 95.7% were men. When the control group is examined; 82.6% of the individuals in the group were between the ages of 18-35, and 95.7% were men. While the mean self-efficacy total score of the individuals in the experimental group was 83.39±13.13 before the intervention, there was a statistically significant difference between them by showing a significant increase of 91.43±11.17 after the intervention (p˂0.05).