Kraniyofasiyal iskelet yaşlanmasında transvers ve vertikal parametrelerin cinsiyete bağlı değişimi: Bir 3 boyutlu bilgisayarlı tomografi çalışması
Gender-dependent change of transverse and vertical parameters in craniofacial skeletal aging: A 3-dimensional computed tomography study
- Tez No: 793197
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA SERTEL MEYVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Yüz yaşlanması, yumuşak doku ve kemiğin anatomik yapısının yaşlanmasını içeren dinamik bir süreçtir. Kraniyofasiyal iskeletteki transvers ve vertikal parametreleri yaş gruplarına göre inceleyerek, yaşlanma sürecinde bu parametrelerde değişiklik olup olmadığını her iki cinsiyette tespit etmek çalışmamızda amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada cranium'a ait 3 Boyutlu Bilgisayarlı Tomografi görüntüleri üzerinden 12 transvers ve 15 vertikal olmak üzere toplam 27 parametre incelenmiştir. Araştırmamıza 150 kadın ve 150 erkek olmak üzere toplam 300 birey dâhil edilmiştir. Bireyler her grupta 30 erkek ve 30 kadın bulunacak şekilde; 20-29, 30-39, 40-49, 50-59 ile 60 yaş ve üstü olarak 5 alt yaş grubuna ayrılmış ve ölçümler her iki cinsiyette karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dâhil olan 150 kadın ve150 erkek olmak üzere toplam 300 kişinin yaş ortalaması 44,76±15,36 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction: Facial aging is a dynamic process that includes the aging of the anatomical structure of soft tissue and bone. In our study, we aimed to examine the transverse and vertical parameters of the craniofacial skeleton according to age groups and to determine whether there are changes in these parameters in both genders during the aging process. Materials and methods: In this study, a total of 27 parameters, 12 transverse and 15 vertical, were examined on 3 dimensional Computed Tomography images of the cranium. A total of 300 individuals, 150 women and 150 men, were included in our study. Individuals will have 30 men and 30 women in each group; It was divided into 5 sub-age groups as 20-29, 30-39, 40-49, 50-59 and 60 and over, and the measurements were compared in both genders. Results: The mean age of a total of 300 people, 150 women and 150 men, included in the study was found to be 44.76±15.36.