Millet Kütüphanesi Ali Emiri Manzum Eserler bölümü 547 numarada kayıtlı şiir mecmuası (43a-75a) (İnceleme-metin)
A poetry magazine registered with a number of 547 in Ali Emiri Poetical Works section at NationalLibrary (43a-75a) (Analysis -text)
  1. Tez No: 793198
  2. Yazar: FATMA ZEHRA SERDAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KUFACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Tezimizin konusu Ali Emiri Manzum Eserler bölümü 547 numarada kayıtlı şiir mecmuasının 43a-75a sayfaları arasındaki şiirlerin transkripsiyonlu metninden ve incelemesinden oluşmaktadır. Farklı yüzyıllarda yaşamış şairlere ait şiirlerin bulunduğu, dönemin edebi zevk ve anlayışını içerisinde barındıran mecmualar divanlarda yer almayan şiirlerin, beyitlerin, mısraların gün yüzüne çıkarılması veya nüshadan kaynaklı kelime farklılıklarının mecmualarda görülmesi bakımından oldukça önem arz etmektedir. Çalışmamızda 18 şaire ait 21 şiir yer almaktadır. 16. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar olan şairler mevcuttur. Mecmuanın türü nazire mecmuası sınıflandırmasına dâhil olduğu için şiirlerde daha çok nazire şeklinde kaleme alınmıştır. Bu çalışmamız ile Eski Türk Edebiyatı alanında mecmualar hakkında yapılan çalışmalara katkı sunmayı temenni ederiz.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis consists of the transcription and analysis of the poems between pages 43a and 75a of the poetry journal registered in thesection of Ali Emiri Poetic Works, number 547. Journals, which contain poems belonging to poets who lived in different centuries and which contain the literary taste and understanding of the period, are very important in terms of unearthing poems, couplets and verses that are not included in the divans or seeing the word differences arising from the copy in the magazines. There are 21 poems belonging to 18 poets in our study. There are poets from the 16th to the 18th centuries. Since the genre of the journal is included in the classification of the nazire journal, the poems are mostly written in the form of nazire. With this study, we hope to contribute to the studies in journals in the field of Old Turkish Literature.