Serebral palsili çocuklarda myometrik değerlendirme parametreleri ile denge arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between myometric assessment parameters and balance in children with cerebral palsy
- Tez No: 793200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM TARAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kas kuvvetsizliği Serebral Palsi (SP)'li çocuklarda sıklıkla görülen bir problemdir. Bu çalışmanın amacı SP'li çocuklarda kas kuvveti ile denge arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya 8-15 yaş aralığında, KMFSS'ye göre seviyesi I veya II olan, spastik hemiplejik (n=21) ya da spastik diplejik (n=15) SP tanısı almış 36 çocuk dahil edildi. Katılımcıların myometre cihazı ile alt ekstremite ve gövde izometrik kas kuvveti, Becure BalanceSystem ile denge, Alt Ekstremite Selektif Kontrol Değerlendirme Skalası (SCALE) ile selektif motor kontrol, Gövde Etkilenim Ölçeği (GEÖ) ile gövde kontrolü ve Modifiye Ashworth Skalası (MAS) ile spastisite değerlendirmeleri yapılarak bu parametreler arasında ilişki araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Muscle weakness is a common problem in children with Cerebral Palsy (CP). The aim of this study is to examine the relationship between muscle strength and balance in children with CP. Thirty-six children aged 8-15 years, with level I or II according to GMFSS and diagnosed with spastic hemiplegic (n=21) or spastic diplegic (n=15) CP were included in the study. Participants were evaluated for lower extremity and trunk isometric muscle strength with myometer device, balance with Becure Balance System, selective motor control with Lower Extremity Selective Control Evaluation Scale (SCALE), trunk control with Trunk Impairment Scale (TIS), and spasticity with Modified Ashworth Scale (MAS). The relationship between these parameters was investigated.