Hemşirelerde algılanan stres düzeyi ile iş yaşamı kalitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between the perceived stress level of nurses and the quality of work life
- Tez No: 793201
- Danışmanlar: DR. BÜŞRA ALTINEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma; hemşirelerin algılanan stres düzeyi ile hemşirelik iş yaşamı kalitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ilişki arayıcı tasarımda yapılmıştır. Bir Üniversite Hastanesinde çalışan 280 hemşire ile çalışma yürütülmüştür. Veriler araştırmacı tarafından yüzyüze anket yöntemi ile Kasım - Aralık 2021 tarihleri arasında Kişisel Bilgi Formu, Algılanan Stres Düzeyi Ölçeği ve Hemşirelik İş Yaşamı Kalitesi Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde tek yönlü varyans analizi, Kruskal Wallis ve Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; Algılanan Stres Ölçeği puan ortalaması 32,26±7,99, Hemşirelik İş Yaşamı Kalitesi Ölçeği puan ortalaması ise 103,61±12,75'tir.
Özet (Çeviri)
This study; The aim of determining the relationship between the given stress level of perceptions and the structural quality of work life was made in the searcher design. The study was conducted with 280 nurses working in a University Hospital. The data were collected by the researcher using the Personal Information Form, Perceived Stress Level Scale and Nursing Work Life Quality Scale between November and December 2021 by face-to-face survey method. One-way analysis of variance, Kruskal Wallis and Pearson Correlation analysis were used in the analysis of the data. According to the documents of the research; The mean score of the Perceived Stress Scale was 32.26±7.99, and the mean score of the Nursing Quality of Work Life Scale was 103.61±12.75.