Metropoliten alan içerisindeki belediyelerin gençlik ve spor politikalarının değerlendirilmesi
Evaluation of youth and sports policies of municipalities in the metropalitan areas
  1. Tez No: 474786
  2. Yazar: SERKAN KURTİPEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM FATİH YENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Spor, Public Administration, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada, ülkemizde yerel yönetimler organlarından metropoliten alan içerisindeki belediyelerin görev ve sorumlulukları açısından gençlik ve spor hizmetleri ile ilgili üstlendikleri rollerin belediye yöneticilerinin görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, derinlemesine ve ayrıntılı bilgi sağlama yönüyle ön plana çıkan nitel araştırma yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırmanın amacı çerçevesinde tercih edilen çalışma deseni ise, bir ya da birkaç özel durumu derinlemesine inceleyerek analiz etmek amacıyla kullanılan durum çalışması desenlerinden iç içe geçmiş durum çalışması modelidir. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara ilindeki yerel yönetim organlarından belediyelerin farklı birimlerinde görev yapan yöneticiler (belediye başkanları, belediye başkan yardımcıları, gençlik ve spor hizmetleri dairesi başkanı ve ilgili birimlerin şube müdürleri) oluşturmaktadır. Çalışma grubunun seçiminde, amaçlı örneklem yöntemlerinden ölçüt örnekleme kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış ve elde edilen verilerin analizinde betimsel analiz tekniği uygulanmıştır. Araştırma sonucu olarak, halka en yakın kuruluşlar olan belediyelerin gençleri kötü alışkanlıklardan korumak, sağlıklı nesiller yetiştirmek ve herkesin spor yapmasını sağlamak açısından çok önemli bir role sahip olduğu ve sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde çoğu belediye yöneticilerinin bu durumun farkında olduğu dolayısıyla belediyelerin gençlik ve spor hizmetlerine önem verdiği ancak uygulama aşamasında mali kaynakların yetersizliğinden ve mevzuattan kaynaklanan nedenlerden dolayı sıkıntılar yaşandığı söylenebilir
Özet (Çeviri)
In this research, the roles of the municipalities in the metropolitan areas, one of the local governing bodies in our country, about youth and sport services were aimed to evaluate in the direction of municipality administrators in terms of their duties and responsibilities. In research, qualitative research approach featured with its way of providing in-depth and detailed information was used. Study design preferred pursuant to aim of research is the interwoven case study model from the case study models used to analyse by examining deeply one or several special cases. The sample of study consists of the administrators (mayors, deputy mayors, head of department of youth and sport services and departmental manager of related relevant departments) working in different departments of municipalities from local governing bodies in the city of Ankara. Criterion sample from purposeful sampling methods was used in selection of the sample of study. In research, semi-structured interview form was used as a data collection tool and descriptive analysis technic was used for the analysis of the data obtained. As a result of research, it can be said that municipalities that are the closest institutions for public have a very important role in terms of protecting youth from bad habits, raising healthy generations and enabling everyone to play sports; and as part of the understanding of social municipal work, most of the municipality administrators are aware of this, and so municipalities attach importance to youth and sport services. But it can be argued that the implementation phase has suffered from insufficient financial resources and due to the reasons arising from the legislation.