Türk Edebiyatı Dergisinin (2007-2015) sistematik tahlili
Systematic analysis of the Journal Türk Edebiyatı (Turkish Literature) - (2007-2015)
  1. Tez No: 793296
  2. Yazar: ABDULKADİR SANCAKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 909
Özet
Dergiler bir toplumun düşünce yapısının oluşmasında büyük bir öneme sahiptir. Yayınlandıkları dönemin hem edebi hayatına ışık tutarlar hem de sosyal ve siyasal düşünceyi yansıtırlar. Bu açıdan değerlendirildikleri zaman dergiler, bir toplumun siyasal, sosyal, edebi ve kültürel hayatının birçok alanı için belge özelliği taşımaktadırlar. Dergiler aynı zamanda genç sanatçıların kendilerini ifade etme fırsatı buldukları bir kaynaktır. Türk Edebiyatı dergisi de hâlen yayımlanmakta olan ve önemli bir dergidir. 1972 Ocak ayında yayın hayatına başlayan bu dergi, zengin içeriği ve yazar kadrosuyla önemli bir boşluğu doldurmuştur. Uzun soluklu bir yayın hayatına sahip olması, yeni sanatçılara fırsatlar vermesi, yayınlanan edebi eserleri ve bu eserlere dönük eleştirileri ile Türk Edebiyatı dergisi kendine özgü bir duruşa sahiptir. Biz de bu çalışmamızda Türk Edebiyatı'nın 2007-2015 Mayıs aylarında yayımlanan 400-499 arasındaki sayılarını sistematik olarak inceleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
Journals have a great importance in the formation of a society's mentality. They both shed light on the literary life of the period in which they were published and reflect social and political thought. When evaluated from this point of view, journals are documents for many areas of a society's political, social, literary and cultural life. Journals are also a resource where young artists find the opportunity to express themselves. The journal of Turkish Literature is also an important that is still being published. The journal, which is started its publication life in January 1972, has filled an important gap wit its rich content and author staff. With having a long term publishing life, giving opportunities to new artists, publishing literary works and its criticisms of these works the journal of Turkish Literature has a unique stance. In this study, we will systematically examine the issues of The journal of Turkish Literature between 400-499 published in 2007-2015.