Kırılgan narsisizm ile kendini sabotaj arasındaki ilişkide yetersizlik duygusunun aracı rolü
Feelings of inferiority as a mediator in the relationship between hypersensitive narcissism and self-sabotage
- Tez No: 793307
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ARSLANTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Araştırmada kırılgan narsisizm ile kendini sabotaj arasındaki ilişkide yetersizlik duygusunun aracı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi Türkiye'de, İstanbul'da yaşayan ve üniversitede öğrenim gören, yaşları 18 ile 30 arasında değişen, 391 lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden oluşmaktadır. Katılımcılara Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Aşırı Duyarlı Narsisizm Ölçeği (ADNÖ), Kendini Sabotaj Ölçeği (KSÖ) ve Yetersizlik Duygusu Ölçeği (YDÖ) uygulanarak alınan veriler IBM SPSS 25.0 programıyla analiz edilmiştir. Demografik faktörler ele alınarak araştırma değişkenleri incelendiğinde kırılgan narsisizmin yaş ve eğitim düzeyine göre; kendini sabotajın ise sadece eğitim düzeyine göre anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür. Genel yetersizlik duygusu ve alt boyutları (Cesaretin Kırılması, Kendi Değerini Yadsıma, Yararsız Üstünlük Çabası) ele alındığında ise genel yetersizlik duygusunun ve cesaret kırılması alt boyutunun cinsiyet ve yaşamın büyük bölümünün geçirildiği yere göre; yararsız üstünlük çabasının ise yaşamın büyük bölümünün geçirildiği yere ve eğitim düzeyine göre anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür. Gelir düzeyinin araştırma değişkenleri üzerinde anlamlı etkisinin olmadığı görülmüştür. Araştırma değişkenlerinin birbirleriyle olan ilişkileri incelendiğinde, kırılgan narsisizm ile kendini sabotaj, yetersizlik duygusu ve tüm alt boyutları arasında pozitif yönde, orta güçte, anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Kendini sabotaj ile yetersizlik duygusu ve tüm alt boyutları (Cesaretin Kırılması, Kendi Değerini Yadsıma, Yararsız Üstünlük Çabası) arasında da pozitif yönde, orta güçte, anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Aracı etkiler incelendiğinde ise; yetersizlik duygusu ve tüm alt boyutlarının kırılgan narsisizm ve kendini sabotaj arasındaki ilişkide kısmi bir aracı etkilerinin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the mediating role of the feelings of inferiority in the relationship between Hypersensitive Narcissism and Self-Sabotage. The sample of the study consists of 391 undergraduate, graduate and PhD students between the ages of 18-30, living and studying at a university in Istanbul, Turkey. Research data were obtained by applying the Socio-Demographic Information Form, Hypersensitive Narcissism Scale, Self-Sabotage Scale, and Inferiority Feeling Scale and then were analyzed using the IBM SPSS 25.0 program. Descriptive analysis of the the demographic factors revealed significant differences in the level of hypersensitive narcissism of the participants based on their age and education On the other hand, a significant difference of self-sabotage was found among the participants with different levels of education. When the general inferiority feeling and its subscales (Discouragement, Negation of Self Value, Useless Superiority Effort) were taken into consideration, the study results showed significant differences in the levels of general feeling of inferiority and discouragement between genders and the location where the participants spent most of their lifetime. Lastly, the level of useless superiority effort has a significant difference according to the education and the place where most of lifetime has spent. It was observed that there were no significant effects of the level of income on the research variables. According to the findings obtained from the relationships between variables, the results showed that there were positive and moderately strong, significant relationships between hypersensitive narcissism and self-sabotage, feeling of inferiority and with its subscales. It was also observed that there was a positive, moderately strong and significant relationship between self-sabotage and feeling of inferiority with all subscales. When the mediated effects were examined; it was found that feeling of inferiority and all its subscales have partial mediating effects between the hypersensitive narcissism and self-sabotage.