Badmintoncuların sportif karakterlerinin spora özgü başarı motivasyonları üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of sportive characteristics of badminton players on sport specific achievement motivation
  1. Tez No: 793308
  2. Yazar: MUHAMMET BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Badminton branşında yer alan spor karakter özelliklerinin farklı alt boyutlarıyla sportif başarı üzerine etki edip etmediği ele alınmıştır. Materyal ve Metot: Bu araştırmada nicel ve nitel verilerin bütünleştirildiği karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma deseni olarak birleştirme (çeşitleme) deseni kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 21-26 Aralık 2021 tarihinde Ankara'da düzenlenen Büyükler Türkiye Badminton Şampiyonasına katılım gösteren 683 lisanslı sporcular oluşturmaktadır. Verilerin toplanılmasının nicel boyutunda;“Kişisel Bilgi Formu”,“Spora Özgü Başarı Motivasyonu Ölçeği”, "Spor Karakter Ölçeği'' kullanılmıştır. Nitel boyutunda ise; yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verilerinin analizinde, ölçek düzeylerini belirleyen boyutlar arasındaki ilişkiler korelasyon ve regresyon analizleri, sporcuların tanımlayıcı özelliklerine göre ölçek düzeylerindeki farklılaşmaların incelenmesinde ise t-testi, tek yönlü varyans analizi (Anova) ve post hoc (Tukey, LSD) analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose : It was examined whether sport character traits in badminton branch have an effect on sporting success with different sub-dimensions. Materials and Methods: In this study, a mixed research method integrating quantitative and qualitative data was used. Combining (triangulation) design was used as the research design. The population of the study consists of 683 licensed athletes who participated in the Senior Turkish Badminton Championship held in Ankara on 21-26 December 2021. In the quantitative dimension of data collection;“Personal Information Form”,“Sport Specific Achievement Motivation Scale”,“Sport Character Scale”were used. In the qualitative dimension; semi-structured interview form was used. In the analysis of the quantitative data of the study, correlation and regression analyses were used to analyze the relationships between the dimensions determining the scale levels, and t-test, one-way analysis of variance (Anova) and post hoc (Tukey, LSD) analyses were used to examine the differences in scale levels according to the descriptive characteristics of the athletes.