Kırılgan narsisizmin kendini sabote etme ile ilişkisinde öz şefkatin aracılık rolü
The mediating role of self-compassion in the relationship between vulnerable narcissism and self-handicapping
- Tez No: 974354
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL AKBIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, kırılgan narsisizm ile kendini sabote etme arasındaki ilişkide öz şefkatin aracılık rolünü incelemektir. Araştırmanın örneklemini, 18-40 yaş aralığında lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde öğrenim gören bireyler oluşturmaktadır. Çalışmaya 319 kadın ve 186 erkek olmak üzere toplam 505 kişi katılmıştır. Veriler; Kırılgan Narsisizm Ölçeği (KNÖ), Kendini Sabotaj Ölçeği (KSÖ), Öz Duyarlık Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Demografik Bilgi Formu aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS Statistics 20 ve LISREL 8.80 programları kullanılarak analiz edilmiştir. Yapısal eşitlik modeli sonuçlarına göre, kırılgan narsisizmin kendini sabote etme eğilimi üzerindeki dolaylı etkisi, öz şefkatin negatif bileşenleri aracılığıyla pozitif yönde (β = 0.45, t = 10.36); kendini sabote etmeme eğilimi üzerindeki dolaylı etkisi ise öz şefkatin pozitif bileşenleri aracılığıyla negatif yönde (β = -0.12, t = -2.71) gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of self-compassion in the relationship between vulnerable narcissism and self-handicapping. The sample consisted of individuals aged between 18 and 40 who were pursuing undergraduate, graduate, or doctoral degrees. A total of 505 participants took part in the study, including 319 women and 186 men. Data were collected using the Hypersensitive Narcissism Scale (HSNS), the Self-Handicapping Scale (SHS), the Self-Compassion Scale, and a Demographic Information Form developed by the researcher. The data were analyzed using SPSS Statistics 20 and LISREL 8.80 software. According to the results of the structural equation model, the indirect effect of vulnerable narcissism on self-handicapping was found to be positive through the negative components of self-compassion (β = 0.45, t = 10.36), while the indirect effect on the absence of self-handicapping was negative through the positive components of self-compassion (β = -0.12, t = -2.71).