Simülasyon tabanlı çevrimiçi elektronik laboratuvarı dersine ilişkin öğrenci görüşleri
Student opinions about the simulation-based online electronics laboratory lesson
- Tez No: 793319
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM KANDİL İNĞEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Covid-19 salgını yüz yüze dersleri aksatmış ve online derslere geçmeyi zorunlu kılmıştır. Bu kapsamda üniversiteler, teknik altyapıya bağlı olarak hem alan hem de uygulamalı dersler için çevrimiçi öğretime geçmiştir. Bu araştırmanın amacı, Covid-19 salgını etkileri nedeniyle yüz yüze laboratuvar dersi yaparken çevrimiçi eğitim almaya zorlanan lisans öğrencilerinin simülasyon tabanlı çevrimiçi elektronik laboratuvarı dersine (ÇEL) ilişkin görüşlerini incelemektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Araştırma grubunu, Eğitim Fakültesi Fizik Öğretmenliği Bölümü'nde öğrenim gören ve ÇEL dersi almış, yaşları 22 ile 23 arasında değişen beş fizik öğretmen adayı oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak literatür taranarak ve ardından uzman görüşü alınarak geliştirilen“Fizik laboratuvarında simülasyon kullanımına ilişkin görüş formu”kullanılmıştır. Nihai hali 20 açık uçlu sorudan oluşmuştur. Çalışmada veriler online olarak Google Formlar üzerinden veri kaybı olmadan toplanmıştır. Veriler içerik analizi ile değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler analiz edilerek kodlanmıştır. Ulaşılan kodlardan temalar oluşturulmuş, bu kod ve temaların frekansları belirlenmiş ve elde edilen veriler ışığında bulgulara ulaşılmıştır. Araştırmanın sonucunda, fizik öğretmen adaylarının simülasyon tabanlı ÇEL dersi hakkında sahip oldukları olumlu görüşlerin beş alt tema altında toplandığı görülmüştür. Bunlar; öğrenmeye katkı, öğrenmenin bireyselleştirilmesi üzerindeki etkisi, kalite iyileştirme üzerindeki etkisi, uygulamanın etkinliği ve motivasyondur. Olumsuz görüşler ise öğrenme güçlükleri, kullanılabilirlik sorunları ve öğretim sürecindeki aksaklıklar olmak üzere üç alt temada toplanmıştır. Sonuçlara göre, olumlu görüşte en sık ifade edilen tema öğrenmenin bireyselleştirilmesidir. Ayrıca katılımcılar, laboratuvar karmaşası veya zaman sorunu olmadığı için dersin etkili olduğunu belirtmişlerdir. Olumsuz görüşler sorulduğunda bile, katılımcıların olumlu görüşlerini ifade etmeleri dikkat çeken bulgu olmuştur. Olumsuz görüşler ise öğrencilerin simülasyon programının kullanıldığı çevrimiçi elektronik laboratuvarı dersinde kendi kendilerine çalışma gerektirdiği için zorlanmaları üzerinedir. ÇEL dersi fizik öğretmen adaylarının görüşlerine göre öğrenme ve akademik yarar yönünden zihinsel etki, duyuşsal etki, nitelik, yaratıcılığa katkı, bireyselliğe katkı, yöntem açısından, öğretime katkı, geri bildirim ve pekiştirme kodlarında yoğunlaştığı belirlenmiştir. Katılımcılardan ÇEL dersine ilişkin büyük çoğunluğunun kullanım ve teşvik edici olması açısından öğrenmeye karşı isteklilik sağladığı yönünde görüşleri olmasına karşın, ekstra efor istemesi yönünden isteksiz kalındığı tespit edilmiştir. Öte yandan fizik öğretmen adaylarının büyük çoğunluğunun uygulanan simülasyon programının kullanışlı olduğu ancak ilk defa karşılaşılma durumundan dolayı da kullanımının zor olması yönünde görüş belirtmeleri de araştırmanın diğer sonuçları arasındadır. Sunulan bu araştırma sonuçlarının özellikle ÇEL dersine geçiş yapmayı düşünen veya yeni geçiş yapan kurumlar için faydalı ve yol gösterici nitelikte olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic disrupted face-to-face classes and made it mandatory to switch to online classes. In this context, universities have switched to online education for both field and applied courses depending on the technical infrastructure. The aim of this research is to examine the opinions of undergraduate students who were forced to take online education while doing face-to-face laboratory course due to the effects of Covid-19 pandemic on simulation-based online electronics laboratory lesson (OEL). Case study, one of the qualitative research methods, was used in the research. The research group consisted of five physics teacher candidates between the ages of 22 and 23, who were studying at the Physics Teaching Department of the Faculty of Education and took an OEL lesson. As a data collection tool, the“Opinion form on the use of simulation in the physics laboratory”, which was developed by scanning the literature and then obtaining an expert opinion, was used. The final version consists of 20 open-ended questions. In the study, the data were collected online via Google Forms without data loss. The data were evaluated by content analysis. The obtained data were analyzed and coded. Themes were created from the codes reached, the frequencies of these codes and themes were determined, and findings were reached in the light of the data obtained. As a result of the research, it was seen that the positive opinions of physics teacher candidates about the simulation-based OEL course were collected under five sub-themes. These are; contribution to learning, effect on individualization of learning, effect on quality improvement, effectiveness of application and motivation. Negative opinions were collected in three sub-themes: learning difficulties, usability problems and disruptions in the teaching process. According to the results, the most frequently expressed theme in the positive opinion is the individualization of learning. In addition, the participants stated that the course was effective because there was no laboratory confusion or time problems. It was a remarkable finding that even when negative opinions were asked, participants expressed positive opinions. Negative opinions are based on the fact that students are forced to work on their own in the online electronics laboratory course where the simulation program is used. According to the opinions of physics teacher candidates, the OEL course was determined to be focused on mental impact, affective impact, quality, contribution to creativity, contribution to individuality, method, contribution to teaching, feedback and reinforcement codes in terms of learning and academic benefit. Although the vast majority of the participants had opinions about the OEL lesson that it provided a willingness to learn in terms of use and incentive, it was found that they remained reluctant in terms of wanting extra effort. On the other hand, the vast majority of physics teacher candidates expressed the opinion that the applied simulation program is useful, but it is difficult to use it due to the first-time encounter situation, among other results of the research. It is thought that these research results presented will be useful and guiding especially for institutions that are considering switching to an OEL lesson or are just switching.