Kuvvete başvurma yasağı çerçevesinde Ukrayna-Rusya krizi
The scope of the prohibition of use of force in international law: The case of Ukraine-Russia crisis
- Tez No: 793375
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE IŞIL ERGÜVENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tezin amacı, kuvvete başvurma yasağı çerçevesinde Ukrayna- Rusya krizinde ortaya çıkmış ve günümüzde ortaya çıkmakta olan uluslararası hukuk ihlallerini tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda, iki bölümden oluşan tezimin ilk bölümünde, kuvvete başvurma, kuvvete başvurma yasağı kavramları ele alınmıştır. Nitekim, Ukrayna- Rusya krizi kapsamında ortaya çıkan uluslararası hukuk kurallarının ihlalini değerlendirebilmek için öncelikle kuvvete başvurma kavramı ve tarihçesi; sonrasında, kuvvete başvurma yasağı ve istisnaları eleştirisel bir bakış açısıyla tespit edilmiştir. Özellikle, Birleşmiş Milletler sisteminde düzenlenmiş kuvvete başvurma yasağının istisnalarından biri olan meşru savunma hakkına, bu hakkın kapsamına ve koşullarına ilişkin olarak hem uluslararası hukuk öğretisinin hem de Uluslararası Adalet Divanı'nın yoğun şekilde tartıştığı hususlara değinilmiştir. Çalışmamın ikinci bölümünde, birinci bölümde yer verdiğim kuvvete başvurma yasağı ve istisnaları ile ilgili olarak karşımıza çıkan temel uluslararası hukuk kuralları ve tartışmaları Ukrayna- Rusya krizi bağlamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the international legal debates that emerged and are emerging today within the scope of the prohibition of use of force in Ukraine- Russia crisis. For this purpose, in the first part of my thesis, which consists of two parts, concepts of use of force and prohibition of use of force are debated in detail. As a matter of fact, to evaluate the violation of international law rules that emerged within the scope of the Ukraine- Russia crisis, first, the concept and history of use of force; afterwards, the prohibition of use of force and its exceptions were determined from a critical point of view. Specifically, the right of self defence, which is one of the exceptions to the prohibition of use of force in the United Nations system, and the scope and conditions of this right are discussed extensively by both the international law doctrine and the International Court of Justice. Therefore, all of them were examined in detail. In my second part of my work, the main international law rules and discussions about the prohibition and exceptions to the use of force, which I have included in the first part, are evaluated in the context of the Ukraine- Russia crisis.