Makroekonomik ve bankaya özgü faktörlerin özel mevduat bankalarının takipteki kredilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of macroeconomic and bank-specific factors on non-following loans of private deposit banks
  1. Tez No: 793435
  2. Yazar: AYŞEGÜL KURTULGAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÖKHAN SÖKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Takibe düşen krediler ve tüm kredilerin oranlanması ile ulaşılan takipteki kredi oranı, bir bankanın performansını ölçmek için kritik bir araç olmaktadır. Makroekonomik göstergeler ve bankaya özgü faktörlerin takipteki krediler oranı arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada Gayri Safi Yurtiçi Hasıla büyüme oranı, enflasyon ve işsizlik makroekonomik değişkenler olarak; aktif karlılık, kredi büyüme oranı ve net faiz marjı banka içi faktörler olarak alınmıştır. Modelin bağımlı değişkeni, takipteki krediler oranı olup 2010-2019 yılları arasında faaliyet gösteren özel sermayeli mevduat bankaları araştırma kapsamına alınmıştır. Genelleştirilmiş momentler yöntemi, kullanılarak yapılan analiz sonucuna göre, gayrisafi yurt içi hasıla büyüme oranı ile takipteki krediler oranı arasında negatif, enflasyon ve işsizlik oranları ile takipteki kredi oranı arasında pozitif yönlü ilişki bulunurken; aktif karlılık oranı, net faiz marjı ve kredi büyüme oranı ile takipteki kredi oranı arasında da negatif yönlü ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The non-performing loans ratio, which is reached by the ratio of non-performing loans and all loans, is a critical tool for measuring the performance of a bank. In this study, which was conducted to examine the relationship between macroeconomic indicators and bank-specific factors, the rate of non-performing loans, gross domestic product growth rate, inflation and unemployment were macroeconomic variables; return on assets, loan growth rate and net interest margin are taken as in-bank factors. The dependent variable of the model is the non-performing loans ratio, and privately owned deposit banks operating between 2010-2019 were included in the research. According to the results of the analysis using the generalized moments method, there is a negative relationship between the gross domestic product growth rate and the non-performing loans ratio, and a positive relationship between inflation and unemployment rates and gross domestic product growth rate; A negative relationship was also found between return on assets ratio, net interest margin, loan growth rate and gross domestic product growth rate.