Ofis yapılarında iç planlama kararlarının ısıl konfor ve enerji tüketimi açısından değerlendirilmesi
An evaluation of interior planning decisions of office buildings in terms of thermal comfort and energy consumption
- Tez No: 793434
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ZORER GEDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ofis yapıları, bireylerin gün içerisinde zamanlarının büyük bir kısmını geçirdikleri hacimlerden oluşur. Bu nedenle uygun çalışma koşullarına sahip olacak şekilde tasarlanmalıdır. İnsanların, uygun ısıl koşullara sahip çalışma alanlarında daha konforlu hissettikleri ve çalışma verimlerinin arttığı bilinmektedir. Ofis alanları, meslek gruplarının ihtiyaçları ve çevresel ortam koşulları dikkate alınarak, plan ve yerleşim düzenlerinin oluşturulması ile tasarlanır. Ofis alanlarının derinliği ve plan düzenleri önemli tasarım parametreleridir. Çalışma alanlarının farklı mekân derinlikleri, ofis alanlarının konfor koşullarını etkilemektedir. Parametrik çalışmanın amacı iklime duyarlı tasarlanan binalarda iç mekân planlamasının ısıl konfor koşulları ve enerji tüketimi üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışma kapsamında, iklime uygun tasarlanan, beş katlı sanal bir binanın 3. katında bulunan ofis alanları için analizler gerçekleştirilmiştir. Hesaplamalar ılıman-kuru bir iklimde yer alan referans il için Rhinoceros/Grasshopper simülasyonu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bölünmüş ofis plan düzeni ve açık ofis plan düzeninde ısıl konfor analizleri ısıtma ve soğutma dönemlerini temsil eden günler ile yılın en soğuk ve en sıcak günleri için karşılaştırmalı olarak verilmiştir. Her iki plan düzeni için yıllık enerji yükleri hesaplanarak sonuçlar değerlendirilmiştir. Tez çalışması beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, literatürde yer alan çalışmalar, tezin amacı ve hipotez alt başlıklarında giriş bölümü bulunmaktadır. İkinci bölümde, ofis yapılarının tanımı, ofis yapılarında mekân düzeni ve ısıl konfor gereksinimleri yer almaktadır. Üçüncü bölümde, iç mekân planlama kararlarının ofis yapılarının ısıl konforuna etkisini değerlendiren bir yaklaşım oluşturulmuştur. Dördüncü bölümde, oluşturulan yaklaşımın uygulaması yapılmıştır. Referans sanal bina ile parametrik simülasyon çalışması gerçekleştirilerek ısıl konfor açısından değerlendirilmiştir. Beşinci bölümde, simülasyon çalışmasından elde edilen veriler aracılığı ile sonuca ulaşılmış ve ısıl anlamda konforlu mekânların geliştirilmesi için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Office buildings consist of rooms where people spend most of their time during the day. Therefore, these buildings should be designed to have suitable working conditions. It is known that when offices achieved thermal comfort conditions people feel more comfortable and they are more productive. Office spaces are designed by creating plans and layouts, taking into account the needs of occupational groups and environmental conditions. The important design parameters are depth and layout of office spaces. Thermal comfort conditions change depending on the depth of the room. The aim of this parametric study is to examine the effects of interior planning on thermal comfort conditions and energy consumption in climate-sensitive buildings. In this study, the analyses were carried out for the offices located on the 3rd floor of the five-storey reference virtual building designed as sensitive to climate. Calculations were done for a reference city in a temperate-dry climate using the Rhinoceros/Grasshopper simulation. Thermal comfort for a divided office layout and an open office layout is given comparatively for representation days of heating and cooling periods and for the coldest and hottest days of the year. Annual energy loads were calculated, and the results were evaluated for both plan layouts. The thesis consists of five main chapters. In the first chapter, there is an introduction section with the subtitles of studies in the literature, the purpose of the thesis, and the hypothesis. In the second chapter, we included the definition of office buildings, space layout, and thermal comfort requirements in office building. In the third chapter, it is presented an approach to evaluating the impact of interior planning decisions on the thermal comfort of office buildings. In the fourth chapter, the approach was applied. A parametric simulation study was carried out with the reference virtual building and evaluated in terms of thermal comfort. In the fifth chapter, we presented the results from simulation studies and suggestions to contribute to the development of thermally comfortable spaces.