Ar-Ge harcamaları ile finansal başarısızlık riski arasındaki nedensellik ilişkisi
Relation between R&D expenditures and financial failure risk
- Tez No: 793461
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONAT BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Küreselleşme ile artan ticari rekabet koşullarında, firmaların karşılaştıkları risk unsurlarının tespiti ve verimlilik artışı firmaların varlıklarını ve faaliyetlerini sürdürmeleri açısından önem kazanmaktadır. Dünya genelinde periyodik olarak ortaya çıkan jeopolitik gelişmeler, enflasyon ve yakın geçmişte görüldüğü üzere salgın gibi gelişmeler, piyasa dalgalanmaları yaratabilmekte ve firmaların finansal durumları üzerinde beklenmeyen olumsuz etkilere sebep olabilmektedir. Bu açıdan, firmaların finansal risklerinin ve söz konusu riskleri yaratan ve etkileyen unsurların tespiti zaman içinde önem kazanmaktadır. Diğer yandan, söz konusu finansal risklere ilişkin farkındalık bulunması ve önlem alınması zaruri olmakla birlikte, tek başına yeterli olmamakta, teknolojik gelişmeler ve artan rekabet koşullarının etkisiyle verimlilik artışı da zaman içinde üretici firmalar için en önemli amaçlardan biri olarak ortaya çıkmaktadır. Bu noktada Ar-Ge harcamaları, üretici firmalar için ürün iyileştirmesi ve maliyet avantajı sağlaması açısından en önemli kavramlardan biri olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada, firmaların Ar-Ge harcamaları ile finansal başarısızlık riskleri arasında nedensellik ilişkisi olup olmadığı araştırılmaktadır. Türkiye'deki literatüre bakıldığında, Ar-Ge yatırımlarının firmaların ciro ve karlılık performansları üzerindeki etkilerini araştıran çok sayıda çalışma görünmesine karşın, Ar-Ge yatırımları ile finansal risk arasındaki nedensellik ilişkisini inceleyen çalışmaların oldukça sınırlı olduğu görülmektedir. Bu sebeple, bu çalışmanın, Türkiye'deki imalat firmalarının Ar-Ge harcamalarının finansal riskleri ile karşılaştırılması açısından literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of increasing commercial competition in line with globalization, the identification of the risk factors and also efficiency improvement come into prominence as a necessity for continuity of companies. Periodically emerging happenings in worldwide, such as geopolitical developments, inflation and epidemic, may create market fluctuations and may cause unexpected effects on the financial standing of companies. In this respect, the determination of the financial risks of the companies and also identification of risk sources come into prominence over time. On the other hand, awareness of risk is not sufficient for continuity of companies; with the effect of technological developments and increasing competition conditions, improvement of efficiency emerges as one of the most important goals for manufacturers over time. At this point, R&D expenditures come to light as one of the most important concepts in terms of product improvement and cost advantage for manufacturers. In this study, it is investigated whether there is a causal relationship between firms' R&D expenditures and financial failure risks.