Ortoreksiya nervozanın yordayıcıları olarak yeme tutumu, duygu düzenleme güçlüğü, anksiyete, depresyon ve benlik saygısı
Eating attitudes, difficulties in emotion regulation, anxiety, depression and self esteem as predictors of Orthorexia nervosa
- Tez No: 793462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YÖYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Ortoreksiya nervoza (sağlıklı yeme takıntısı) sağlıklı besinler tüketimiyle ilgili aşırı meşguliyeti anlatan bir durumdur. Henüz Ruhsal Bozukluklar Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı'nda yer almamaktadır ancak son yıllarda ortoreksiya nervoza hakkında bilimsel çalışmalar çoğalmıştır. Yapılan bu çalışmada amaç 0-36 aylık bebeği olan annelerin ortoreksiya nervoza yatkınlığını incelemektir. Ayrıca bu sırada ortoreksiya nervoza ile ilgili olabileceği düşünülen sosyodemografik değişkenlerle birlikte Yeme Tutumu, Duygu Düzenleme Güçlüğü, Depresyon, Anksiyete ve Benlik Saygısı ölçekleriyle ortoreksiya nervozanın ilişkisine bakılmıştır. Araştırma verilerini toplamak amacıyla Ortoreksiya Nervoza Değerlendirme Ölçeği Kısa Formu (ORTO-11), Yeme Tutumu Kısa Formu (YTT-26), Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DDGÖ), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ), Beck Depresyon Envanteri (BDE) ve Beck Anksiyete Envanteri (BAE) kullanılmıştır. Araştırmaya 0-36 aylık (x=17,41 ss=10,90) çocuğu olan 380 kadın katılmıştır. Katılımcılara ölçekler, online olarak sosyal medya platformları üzerinden gönderilmiştir.
Özet (Çeviri)
Orthorexia nervosa (obsession with healthy eating) is a condition that describes excessive preoccupation with the consumption of healthy foods. It is not yet included in the Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, but scientific studies on orthorexia nervosa have increased in recent years. The aim of this study is to examine the susceptibility of mothers with 0-36 months old babies to orthorexia nervosa. In addition, the relationship between orthorexia nervosa and Eating Attitude, Difficulty in Emotion Regulation, Depression, Anxiety and Self-Esteem scales, along with sociodemographic variables thought to be related to orthorexia nervosa, was examined. In order to collect research data, Orthorexia Nervosa Rating Scale Short Form (ORTO-11), Eating Attitude Short Form (YTT-26), Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS), Rosenberg Self-Esteem Scale (RBSS), Beck Depression Inventory (BDI), and Beck Anxiety Inventory (BAI) was used. 380 women with children aged 0-36 months (x=17.41 sd=10.90) participated in the study. Scales were sent to the participants online via social media platforms.