Electromyography based multi fingered movement recognition for hand prosthesis
El protezi için elektromiyografi tabanlı çok parmaklı hareket tanıma
  1. Tez No: 793468
  2. Yazar: METE BERBEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Uzuv kaybı insanların hayatını farklı yönlerden etkileyen ciddi bir problemdir. Bu probleme duyulan çözüm ihtiyacıysa protetik alanını yaratmıştır. On yıllardır aşırı derecede üzerinde çalışılmış bir alan olmasına rağmen, alanın gitmesi gereken halen uzun bir yol vardır. Prostetik alanı günümüzde yaşanılan elektronik, robotik ve malzeme bilimindeki gelişmelerden faydalanmıştır, ancak günümüzde yaygın şekilde üretilen protezler taklit etmeye çalıştıkları uzuvların işlevselliğinden ve içgüdüselliğinden yoksunlardır. Ticari olarak üretilen protezler bile yalnızca tutma ve işaret etme gibi hareketleri sınırlı çeşitlilikte taklit edebilmektedir.Bazı en gelişmiş protez cihazlarsa doğrudan motor nöronlar ile kontrol edilebilmektedir, ancak bu tür protezler cerrahi müdahale gerektirmektedir ve oldukça pahalıdır. İdeal çözüm olduklarını ispatlayabilseler bile uzunca bir süre maliyetleri dolayısıyla yaygın şekilde ulaşılabilir olmayacaklardır. Bu süreçte yüzey elektromiyografisini ve yapay zekayı kullanan elektronik protezler boşluğu doldurmaya çalışmaktadır. Oldukça gelişmiş olsalar da, bu tür protezler halen ihtiyaç sahiplerinin gereksinimlerini karşılayamamaktadır. Buna ek olarak, çok pahalıdırlar ve işlevsellikten öylesine yoksundurlar ki bazı kullanıcılar halen mekanik protezleri tercih etmektedir. Bu tezin hedefi maliyet ve işlevsellik problemlerini çözmeyi amaçlayan, göreceli olarak ucuz ve daha işlevsel bir kontrol yöntemi yaratmaktır. Önerilen kontrol metodu yüzey elektromiyografi sinyalinin içgüdüselliğinden ve yapay zekadan faydalanmaktadır. Bu tezde parmak hareketlerinin sınıflandırılması çalışılmıştır. Bu hedefe ulaşmak için sinyal yakalama amacıyla Myoware Muscle Sensor1, öznitelik çıkartma, sınıflandırma ve motor kontrolü için Raspberry Pi Model 4 B kullanılmıştır. Bu tezde toplamda üç farklı ama benzer metot test edilmiştir. İlk metodun testi %74 doğruluk oranı ile sonuçlanmıştır. İkinci metot, ilk metodun sonuçlarını iyileştirmek için geliştirilmiş ve ikinci test %76 doğruluk oranı ile sonuçlanmıştır. Üçüncü metodun testi ise metotların performanslarını değerlendirmek ve literatürle karşılaştırmak için yapılmış, %84 doğruluk oranı ile sonuçlanmıştır. Umut vadedici olsa da, kontrol sisteminin daha etkin ve güvenilir kontrol elde edilebilmesi için geliştirilmesi gerekmektedir. Önerilen metodlar pratik olarak da test edilmiş ve benzer sonuçlar elde edilmiştir. Tezin sonucu olarak, ikinci metodun testi düşük maliyetle daha yüksek işlevselliğe erişilebileceğini ve üçüncü metodun testi ise önerilen metotların literatürde önerilen metotlara karşı geçerliliğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Limb loss is a serious problem which can impact a persons life in different aspects. Requirement of a solution for this problem created the field of prosthetics. Despite being a field which has been studied excessively for decades, the field still has a great length to go. The field took advantage of today's developments on electronics, robotics and material sciences, but the prosthetic devices which are being widely produced today still lack the functionality and intuitiveness of the real limb they try to imitate. Even the commercially produced prostheses can only imitate basic gestures like grasping and pointing with limited variety. Some of the most improved experimental prosthetic devices can be controlled directly with motor neurons, but these kind of prostheses require surgical intervention and are very expensive. Even if they prove to be an optimal solution, they won't be widely available because of their costs for a long time. In the meantime, the electronic prosthetic devices which utilize surface electromyography and machine learning try to fill the gap. Even though they are very advanced, these kind of prosthetic devices still cannot satisfy the requirements of the people in need. Furthermore, they are too expensive and they lack the functionality so much so that some of the users still prefer mechanical prosthesis. The aim of this thesis is to create a relatively cheap and more functional control method which addresses to solve the cost and functionality problems. Proposed control method takes advantage of the intuitiveness of sEMG signal and artificial intelligence. In this thesis, classification of the finger movements was studied. In order to achieve this goal, Myoware Muscle Sensor v1 was used for signal acquisition and Raspberry Pi Model 4 B was used for feature extraction, classification and motor control. Three different but similar methods were tested in this thesis in total. The first method's test resulted with 74% accuracy rate. The second method's test was carried out to improve the results of the first test and resulted with 76% accuracy rate. The third method's test was carried out to evaluate the performance of the methods and compare it with the literature and resulted with 84% accuracy rate. Despite being promising, the control system needs further development for a more robust and reliable control. Proposed methods were practically tested and resulted similarly. As a result of this thesis, the second method's test showed that a higher number of movement sets can be reached with a low cost and the third method's test showed the validity of proposed methods in comparison with other methods proposed in the literature.