Sağlıklı kent kavramı bağlamında Sarıyer sağlık profili
Sarıyer health profile in the context of the concept of a healthy city
- Tez No: 793494
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKMEN KANTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Kent Kavramı, birbirinden farklı özelliklere sahip bireylerin bir arada yaşadığı nüfusunun belli bir büyüklüğü aştığı ve içinde yaşayan insanlara hizmet sağlayan kentsel yerleşim alanlarının genel adı olarak ifade edilirken; sağlık kavramı ise, kent yaşamının tamamını içine alarak insan yaşamını etkileyen her şeyle ilgili bir kavramdır. Bu sebepledir ki sağlıklı kent kavramı yaşanabilir bir kent kavramı olarak ifade edebilmek için gerekli tüm disiplinleri içinde barındıran bir kavramdır. Sağlıklı Kent kavramında amaç sağlıklı, huzurlu, yaşanabilir kent olmak için, gerekli yapısal değişiklikleri ve süreci başlatmış ve çalışmalarını bu yönde kararlılıkla yürüten kent olmaktır. Dünya genelinde gerçekleşen hızlı nüfus artışının sonucu olarak kentlerin büyümesinden kaynaklı ortaya çıkan çevresel kirlilik, küresel iklim vb. sorunların artmaya başlaması ile kentleri bir bütün olarak gören ve ortaya çıkan sorunları çözmeye odaklı bir bilinci de ortaya çıkarmıştır. Sağlık kent kavramı da bu bilincin bir sonucu olarak doğmuş bir olgudur ve ilk olarak Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından sağlıklı kentler projesi ile ortaya çıkmıştır. Türkiye'de Sağlıklı Kentler Projesi çalışmaları 1993 yılında başlamıştır. DSÖ Avrupa Sağlıklı Kentler Ağına üye belediyelerle ve T.C. Sağlıklı Kentler Birliği'nin yürütmüş olduğu çalışmalarla devam etmektedir. Sağlıklı Kentler Birliği,“Sağlıklı Kentler”hareketinin Türkiye'de gelişebilmesi, benimsenmesi ve uygulanabilmesi amacıyla, 22 Aralık 2004 tarihindeki Resmî Gazete ile tüzel kişilik kazanmıştır. Bu çalışmada sağlıklı kent kavramının tarihsel gelişimi ve Türkiye'deki sağlıklı kent uygulamaları incelendikten sonra Sarıyer Belediyesinin sağlıklı ve sürdürülebilir kent yönetim stratejisi içerisinde gerçekleştirdiği projeler ışığında sağlıklı kent hizmet kalitesi analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
While the concept of city is expressed as the general name of urban settlement areas where the population of individuals with different characteristics live together exceeds a certain size and provides services to the people living in them; The concept of health is a concept related to everything that affects human life by including the whole of urban life. For this reason, the concept of healthy city is a concept that includes all the necessary disciplines to express it as a livable city concept. The aim of the concept of Healthy City is to be a city that has initiated the necessary structural changes and process in order to be a healthy, peaceful and livable city and that carries out its work decisively in this direction. As a result of the rapid population growth throughout the world, environmental pollution caused by the growth of cities, global climate, etc. problems began to increase, and an awareness that sees cities as a whole and focuses on solving the problems that arise has emerged. The concept of health city is a phenomenon that was born as a result of this awareness and first emerged with the healthy cities project by the World Health Organization (WHO). The work on the Healthy Cities Project in Turkey started in 1993. WHO continues to work with the member municipalities of the European Healthy Cities Network and the Healthy Cities Association of the Republic of Turkey. The Healthy Cities Association gained legal personality with the Official Gazette on December 22, 2004 in order to develop, adopt and implement the“Healthy Cities”movement in Turkey. In this study, after examining the historical development of the healthy city concept and healthy city practices in Turkey, healthy city service quality will be analyzed in the light of the projects carried out by Sarıyer Municipality within a healthy and sustainable city management strategy.