Evaluation of liver enzymes in patients with thalassemia in Kirkuk city
Kırkük ilinde talasemili hastalarda karaciğer enzimlerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 793495
  2. Yazar: OMAR SAMI MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMMAD ALİ TARİQ ZAIN AL-ABIDEEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezin amacı, talasemi hastalarının kan demir düzeyleri, karaciğer enzim düzeyleri ve HCV enfeksiyonu arasındaki iliĢkiyi araĢtırmaktı. ÇalıĢma 80 talasemi C hastası (40 erkek, 40 kadın) ve yaĢları (3-30 yıl) arasında değiĢen, birbiriyle uyumlu 40 açıkça sağlıklı bireyden oluĢmaktadır. Haziran 2022'den Nisan 2022'ye kadar, Azadi Eğitim Hastanesi ve Al-Jumhuri hastanesinde 80 kiĢinin talasemi ve HCV enfeksiyonuna sahip olduğu bildirildi. Bu kategoriler araĢtırmanın konularını oluĢturmaktadır: Grup 1: Her iki cinsiyet için (1-10) yaĢ aralığındaki otuz beĢ hasta ve on beĢ sağlıklı gönüllü katılmıĢtır. Grup 2: YaĢları her iki cinsiyet için (11-20) yıl arasında değiĢen toplam 33 hasta ve 12 sağlıklı bireyi içeriyordu. Grup 3: Bu grup 12 hasta ve 13 sağlıklı bireyi içeriyordu ve yaĢları her iki cinsiyet için (21-30) yıl arasındaydı. 12.5 kiĢiden 14'ü hepatit C için pozitif test ederken, sadece 1'i hepatit B için pozitif test etti.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis was to investigate the association between thalassemic patients' blood iron levels, liver enzyme levels, and HCV infection. The study consist of 80 thalassaemi C patients (40 males, 40 females) and 40 obviously healthy individuals matched, their ages ranging from (3-30 years). From June 2022 to April 2022, 80 people were reported to have thalassemia and HCV infection at Azadi Teaching Hospital and Al-Jumhuri hospital. These categories make up the subjects of the research: Group 1: Thirty-five patients and fifteen healthy volunteers participated, spanning an age range of (1-10) years for both sexes. Group 2: It included a total of 33 patients and 12helthy subjects, their ages ranged from (11-20) years for both gender. Group 3: This group included 12 patients and 13 healthy subjects and their ages ranged from (21-30) years for both gender. Fourteen out of 12.5 people tested positive for hepatitis C, whereas just 1 tested positive for hepatitis B.