Birinci basamak hekimlerinin ilk 5 yaşta çocuk sağlığı izlemi hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge, attitudes and behaviors of primary care physicians about child health monitoring in the first 5 years of age
- Tez No: 793519
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY MÜGE ALVUR, PROF. DR. ZÜHAL GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmada birinci basamak hekimlerinin ilk 5 yaş çocuk sağlığı izlemi hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendirerek eğitim ihtiyacını saptanmak, Aile hekimlerinin üzerine düşen sorumluluklarına dikkat çekmek, bilgilerini güncellemek, çocuk sağlığı izleminin önemini ve gerekliliğini vurgulamak amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırma, tanımlayıcı kesitsel tipte bir anket çalışması olarak planlandı. 10.07.2021 – 10.10.2021 tarihleri arasında, Türkiye genelindeki tam zamanlı AHU asistanları, SAHU asistanları, Aile Hekimliği uzmanları ve sertifikalı Aile Hekimlerini kapsayan birinci basamak hekimlerinden çalışmaya katılmayı kabul eden 580 hekime, alt seçenekler içeren literatür taranarak oluşturulmuş olup toplam 36 soru ile hekimlerin sosyo-demografik özellikleri, özgeçmişleri ve ilk 5 yaşta çocuk sağlığı izlemi hakkında bilgi düzeyi ve farkındalığı sorgulayan anket formları Aile hekimliği eğitimciler ve asistan temsilcileri ile internet üzerinden ve whatsapp grupları üzerinden onar günlük aralarla hatırlatma yapılarak dağıtılmıştır. Katılımcıların verdiği cevaplar puan olarak hesaplanmış olup görev tanımına göre gruplar arasında puanlar karşılaştırılmıştır. İstatistiksel değerlendirme, IBM SPSS 20.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) paket programı ile yapılmıştır. Normal dağılıma uygunluk testi Kolmogorov-Smirnov Testi ile değerlendirilmiştir. Grup sayısı iki olduğunda gruplar arasındaki farklılık normal dağılıma sahip olmayan nümerik değişkenler için Mann Whitney U Testi ile değerlendirilmiştir. Grup sayısı ikiden fazla olduğunda gruplar arasındaki farklılık normal dağılıma sahip olmayan nümerik değişkenler için Kruskal Wallis Testi ile değerlendirilmiştir. Kategorik değişkenler arasındaki ilişkiler de Pearson Ki-Kare ve Fischer Exact testi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE: In this study, it was aimed to determine the education need by evaluating the knowledge, attitudes and behaviors of primary care physicians about the first 5-year-old child health follow-up, to draw attention to the responsibilities of family physicians, to update their knowledge, and to emphasize the importance and necessity of child health follow-up. MATERIALS AND METHODS: The research was planned as a descriptive cross-sectional survey study. Between 10.07.2021 and 10.10.2021, from primary care physicians including full-time AHU residents, Contracted Family Medicine Specialist (SAHU) assistants, Family Medicine specialists and certified Family Physicians across Turkey to 580 physicians who agreed to participate in the study, the literature containing sub-options was searched. Questionnaires questioning the socio-demographic characteristics of the physicians, their backgrounds, and the level of knowledge and awareness about the monitoring of child health in the first 5 years with a total of 36 questions were distributed to family medicine educators and assistant representatives over the internet and whatsapp groups at 10-day intervals. The answers given by the participants were calculated as points, and the scores were compared between the groups according to the job description. Statistical evaluation was done with IBM SPSS 20.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) package program. The normal distribution test was evaluated with the Kolmogorov-Smirnov Test. When the number of groups was two, the difference between the groups was evaluated with the Mann Whitney U Test for numerical variables that did not have a normal distribution. When the number of groups was more than two, the difference between the groups was evaluated with the Kruskal Wallis Test for numerical variables that did not have a normal distribution. Relationships between categorical variables were also determined by Pearson Chi-Square and Fischer Exact tests.