'Şark Cephesi Tıp Mecmuası' üzerine bir inceleme
A review on the 'Medical Journal on the Eastern Front'
  1. Tez No: 927888
  2. Yazar: AYŞE AKÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN GÜLLÜDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Şark Cephesi Tıp Mecmuası miladi 1922 senesinde Kars‟ ın Sarıkamış ilçesinde“Sarıkamış Hastahanesi”nde görev yapan doktorlar tarafından çıkarılan aylık tıp dergisidir. Derginin 1, 2 ve 4. sayıları ile 8. sayısının bazı sayfaları mevcuttur. Derginin 1. ve 2. cildi 30 sayfa olarak muhafaza edilmiştir. Ancak 4. ciltte 104 – 121. sayfalar arası ve 124-155 arası mevcut değildir. Ayrıca 8. ciltte ise sadece 181 – 197. sayfalar arası mevcuttur. Hazırladığımız bu tezin amacı derginin elde bulunan sayılarının Latin harflerine transkriptini yapmaktır. Ülkemizde tıp bilimi köklü bir tarihi temele sahip, eğitimi oldukça zor ve uzmanlık gerektiren, son derece saygın bir alandır. Osmanlı döneminden beri bu alanda yapılan çalışmalara büyük özen gösterilmiş ve ülkenin en değerli aydınları, bilim insanları bu alanda yetişmiştir. Osmanlı döneminde de bu alanda yetiştirilen öğrencilere bugün olduğu gibi devrin en ileri eğitimi verilmiş, her bir doktorun alanında uzman ve devrin gerektirdiği donanıma sahip olması için büyük özen gösterilmiştir. Tezin konusu olan dergi dönemin siyasî, ekonomik, askerî şartları içerisinde cephede hazırlanması itibariyle büyük bir öneme sahip olmasının yanında, dönemin aydının ne derece donanımlı ve uzman olduğunu göstermesi bakımından da dikkat çekicidir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Şlk bölümde tezin konusu, amacı, kapsam ve sınırlılıkları ile kullanılan materyal ve yöntem üzerinde durulmuştur. Osmanlı‟ da basının gelişimi, süreli yayınların kökeni, Milli Mücadele Döneminde basının durumu ve süreli tıp yayınlarının gelişimi ve bu yayınlar içerisinde Şark Cephesi Tıp Mecmuasının yeri ifade edilmiştir. Ayrıca bu bölümde çeviride kullanılan transkripsiyon alfabesi ile gazetenin hicri, rûmî ve miladî takvime göre yayım tarihlerini belirten tablo ile derginin koleksiyondaki yerini gösteren tablo verilmiştir. İlave olarak da derginin Milli Kütüphane katalog kartı konulmuştur. Tezin ikinci bölümünde derginin fihristi yer almaktadır. Dergide yer alan makalelerin adı, makale yazarının adı, makalenin yer aldığı cilt numarası ve sayfa numarası tablo şeklinde gösterilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde Şark Cephesi Tıp Mecmuası Latin harflerine çevrilmiştir. Sonuç bölümünde derginin genel değerlendirmesi yapılmıştır ve hemen ardından tezde kullanılan kaynaklar sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
Oriental Front Medical Journal miladi is a monthly medical journal published in 1922 by doctors working at the“Sarikamis Hospital”in the Sarikamis district of Kars. 1, 2 and 4 of the magazine. with numbers 8. some pages of the issue are available. 1 Of the magazine. and 2. the volume has been preserved as 30 pages. However, 4. 104 – 121 in vol. between pages and Decals 124-155 are not available..,0and Decals 124-255 are not available. Also 8. in the volume, it is only 181 – 197. it is available Decoupled between pages. The purpose of this thesis we have prepared is to make a transcript of the available issues of the journal in Latin letters. In our country, medical science is a highly respected field with a deep-rooted historical foundation, education is quite difficult and requires expertise. Great attention has been paid to the studies carried out in this field since the Ottoman period and the most valuable intellectuals and scientists of the country have been trained in this field. The students who were educated in this field during the Ottoman period were given the most advanced education of the era, as it is today, and great care was taken to ensure that each doctor had an expert in his field and the equipment required by the era. Besides being of great importance in terms of preparation of the journal, which is the subject of the thesis, on the front within the political, economic and military conditions of the period, it is also noteworthy in terms of showing how equipped and expert the intellectual of the period was. The dissertation consists of three parts. In the first part, the subject, purpose, scope and limitations of the thesis, as well as the materials and methods used, are focused on. The development of the press in the Ottoman Empire, the origin of periodicals, the state of the press during the National Struggle and the development of periodicals and the place of the Eastern Front Medical Journal in these publications have been expressed. In addition, the transcription alphabet used in translation and the table indicating the publication dates of the newspaper according to the Hijri, Rumi and Gregorian calendar and the table showing the place of the magazine in the collection are given in this section. In addition, the National Library catalog card of the journal has been placed. The manuscript of the journal is included in the second part of the thesis. The name of the articles in the journal, the name of the author of the article, the volume number and the page number of the article are shown in the form of a table. In the third part of the thesis, the Journal of Medicine of the Eastern Front was translated into Latin letters. In the conclusion section, a general evaluation of the journal was made and the sources used in the thesis were listed immediately after.