Okul öncesi öğretmen adaylarının çocuk ihmal ve istismarına yönelik farkındalıklarının incelenmesi
Investigation of preschool teacher candidates' awareness of child neglect and abuse
  1. Tez No: 793669
  2. Yazar: FETHİYE SÜZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLFİYE GÜL ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Okul öncesi öğretmenleri, çocuk ihmal ve istismarının belirlenmesinde ve önlenmesinde önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple araştırmada; okul öncesi öğretmen adaylarının çocuk istismarı ve ihmaline yönelik farkındalıklarını incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma betimsel türde olup tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği lisans programında 2020-2021 yılları arasında eğitim almakta olan okul öncesi öğretmen adaylarından oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini, araştırmaya katılmaya gönüllü olan 161 okul öncesi öğretmen adayı oluşturmuştur. Soruların eksik cevaplanmasından kaynaklı dokuz öğretmen adayı çalışmaya dahil edilmemiştir. Bundan dolayı örneklem grubunu 151 okul öncesi öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmada Uysal (1988) tarafından hazırlanan“Çocuk İstismarı İhmalinin Belirti ve Risklerini Tanılama Ölçeği”ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmada, öğretmen adaylarının çocuk ihmal ve istismar konusu hakkında bilgi düzeyleri; öğretmen adaylarının cinsiyetine, yaşına, uyruğa, anne öğrenim durumuna, yaşadığı bölgeye ve daha önce bilgi alma durumlarına göre istatiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermiştir. Adayları ölçeğin alt boyutlarında yer alan istismar ve ihmalin çocukta meydan getirdiği fiziksel belirtileri, davranışsal belirtileri, ihmalin çocuk üzerindeki belirtileri, istismar ve ihmale yatkın ebeveyn özellikleri, istismar ve ihmale yatkın çocukların özellikleri, çocuk istismarı ihmalinde ailesel özellikler hakkında ortalamanın puanın üstünde bilgi sahibi oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda okul öncesi öğretmen adaylarının çocuk ihmal ve istismarına yönelik farkındalıklarının ortalamanın üstünde olduğunu yani çocuk ihmal ve istismarı belirti ve risklerinin farkında olduğunu göstermektedir. Öğretmenlere verilebilecek eğitimlerde çocuk ihmal ve istismarı ile ilgili eğitim içeriklerinin hazırlanması hususunda öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Preschool teachers have an important place in the determination and prevention of child neglect and abuse. For this reason, in the research; aimed to examine pre-school teacher candidates' awareness of child abuse and neglect. The research is descriptive and scanning model was used. The universe of the research consists of pre-school teacher candidates who are studying in Trakya University Education Faculty Basic Education Department Preschool Teaching undergraduate program between 2020-2021. The sample of the research consisted of 161 pre-school teacher candidates who volunteered to participate in the research. Nine pre-service teachers were not included in the study due to incomplete answers to the questions. Therefore, the sample group consists of 151 pre-school teacher candidates. The“Scale for Diagnosing the Symptoms and Risks of Child Abuse Neglect”and a personal information form prepared by Uysal (1988) were used in the study. In the study, the knowledge levels of teacher candidates about child neglect and abuse; There was a statistically significant difference according to the gender, age, nationality, mother's education level, region of residence and previous knowledge of the pre-service teachers. The candidates concluded that they had knowledge above the average score about the physical symptoms of abuse and neglect in the child, behavioral symptoms, symptoms of neglect on the child, parental characteristics prone to abuse and neglect, characteristics of children prone to abuse and neglect, and familial characteristics in child abuse neglect. has been reached. As a result of the research, it shows that pre-school teacher candidates' awareness of child neglect and abuse is above the average, that is, they are aware of the symptoms and risks of child neglect and abuse. In the trainings that can be given to the teachers, suggestions are given on the preparation of the training content related to child neglect and abuse.