Okul yöneticilerinin küresel iklim değişikliğine ilişkin bilgi, tutum ve davranışların incelenmesi
Investigation of the knowledge, attitudes and behaviors of school managers regarding global climate change
  1. Tez No: 793671
  2. Yazar: ARZU TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı okul yöneticilerinin küresel iklim değişikliği ile ilgili davranış, tutum ve bilgilerinin incelenmesidir. Bu kapsamda İstanbul'da eğitim veren kurumsal bir özel okulda görev yapan 114 okul yönetici üzerinde araştırma yapılmıştır. Katılımcılardan; Çevre Dostu Davranış Ölçeği, Küresel Isınma Tutum Ölçeği ve Küresel Isınma Bilgi Ölçeği kullanılarak hazırlanmış anket formları online görüşme yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Toplanan verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 24.00 programı kullanılmıştır. Okul yöneticilerinin küresel ısınma bilgi ve tutum düzeyleri, çevre dostu davranış tutumlarının cinsiyet ve eğitim düzeylerine göre karşılaştırılması için bağımsız örneklem T testi; mesleki kıdem süresine göre karşılaştırılması için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Sürekli değişkenler arasında korelasyon için ise Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonrasında ulaşılan bulgulara göre; küresel ısınma bilgi düzeyi ile küresel ısınma tutum düzeyi arasında pozitif yönde, küresel ısınma bilgi düzeyi ile çevre dostu davranış tutumu arasında pozitif yönde ve küresel ısınma tutum düzeyi ile çevre dostu davranış tutumu arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the behavior, attitudes and knowledge of school administrators about global climate change. In this context, a research was conducted on 114 school administrators working in a corporate private school in Istanbul. From the participants; Questionnaire forms prepared using Environmentally Friendly Behavior Scale, Global Warming Attitude Scale and Global Warming Information Scale were collected using online interview method. IBM SPSS Statistics 24.00 program was used in the analysis of the collected data. Independent sample T test to compare school administrators' knowledge and attitude levels on global warming, environmental friendly behavior attitudes according to gender and education levels; One-way analysis of variance (ANOVA) was applied to compare according to professional seniority. Pearson correlation analysis was performed for the correlation between continuous variables. According to the findings obtained after the analysis; It has been determined that there is a positive relationship between global warming knowledge level and global warming attitude level, a positive relationship between global warming knowledge level and environmentally friendly behavior attitude, and a positive significant relationship between global warming attitude level and environmental friendly behavior attitude.