Maternal ambivalence: İnterviewing mothers
Annelik ikircikliği: Annelerle görüşme
- Tez No: 793673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ALBAYRAK-KAYMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
Bu çalışma annelerin annelik ikircikliği deneyimlerine ses vermek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada annelerin annelik ikircikliğini nasıl deneyimledikleri, ifade ettikleri ve annelik ikircikliğini nasıl yönettiklerini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Ayrıca annelerin hayatındaki annelik ikircikliğini zorlaştıran ya da kolaylaştıran etkenler irdelenmiştir. Katılımcılar tek çocuklu, çocuğu okul öncesi yaşında olan ve araştırma sırasında özel bir anaokuluna kayıtlı olan 10 anneden oluşmuştur. Nitel araştırma deseni çerçevesinde her anne ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yürütülmüştür. Tematik analizle annelerin çocuklarına ve annelik rollerine karşı hem olumlu hem olumsuz duygulara sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Olumsuz duygular çocuğun istenmeyen davranışları, ani ruh hali değişimleri, annelerin yorgunluğu ve kriz anları nedeniyle oluşmuştur. Bu olumsuz duygular arasında, kadınların özgürlüğünü kısıtlayan ve zorluklara yol açan annelik rolüne karşı duyulan pişmanlık da vardır. Ancak olumsuz duygularını ifade etmelerinin ardından anneler pişmanlık, utanç ve suçluluk duygularına kapılmışlardır. Anneler annelik ikircikliği deneyimlerini arkadaşlar, iş arkadaşları ve aile üyeleri dahil olmak üzere yargılayıcı olmayan insanlarla paylaşmış ve annelik ikircikliği deneyimlerini yönetebilmek için çeşitli stratejilerden yararlanmıştır. Yakın ve geniş aile üyelerinin yanı sıra sosyal çevrelerindeki diğer insanların annelere geleneksel annelik rollerine uymaları yönünde baskı uygulamakta oldukları, buna karşın sınırlı oranda destek sağladıkları anlaşılmıştır. Bulgular, annelerin ikircikli duygularını paylaşması ve sosyal destek mekanizmalarının önemine işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to give voice to maternal ambivalence experiences of mothers. It aimed to uncover how mothers experience, express, and manage their maternal ambivalence. Also, it addressed the factors in mothers' lives that make their maternal ambivalence experiences more or less difficult. Participants were 10 first-time mothers with a preschool aged child who was enrolled in a private preschool at the time. Within the framework of qualitative design, semi-structured interviews were conducted with each mother. Thematic analysis revealed that mothers had both positive and negative feelings towards their children and motherhood roles. Negative feelings were because of the child's undesired behaviors, rapid mood swings, their own exhaustion, and times of crisis. These negative feelings included regret towards their motherhood role that put restrictions on their freedom and led to difficulties. After expressing their negative feelings, however, mothers felt regret, shame, and guilt. Mothers shared their maternal ambivalence experiences with nonjudgmental people including friends, colleagues, and family members, and utilized several strategies in order to manage their maternal ambivalence experiences. Immediate and extended family members as well as others in the social circle put pressure on mothers to fit into conventional motherhood roles despite the fact that they provided limited support. Findings indicated mothers' need to share their ambivalent feelings and the importance of social support mechanisms.