Ebeveynlerin çocuk haklarına ilişkin algılarının incelenmesi
Examination of parents' perceptions regarding the rights of the child
  1. Tez No: 793721
  2. Yazar: SAMET DOKUMACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVDET EPÇAÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ebeveynlerin çocuk haklarına ilişkin algılarını incelemektir. Araştırmada, nicel ve nitel araştırma desenlerinin birlikte kullanıldığı karma araştırma desenlerinden eş zamanlı desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2021-2022 eğitim- öğretim yılında Van ili sınırları içinde Millî Eğitim Bakanlığı (MEB)'e bağlı anaokullarında ve anasınıflarında okul öncesi eğitime devam eden çocukların ebeveynleri oluşturmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın nicel boyutunda 618 katılımcıya, nitel boyutunda ise 70 katılımcıya ulaşılmıştır. Araştırmanın veri toplama aracı olarak; araştırmacı tarafından geliştirilen“Çocuk Haklarına İlişkin Ebeveyn Algı Ölçeği (ÇHİEAÖ)”ve“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Araştırmada SPSS bilgisayar paket programı kullanılmıştır. Nicel verilerin analizi için normallik testine başvurulmuş ve verilerin normal bir dağılım sergilemediği görüldüğünden non-parametrik testlerden Mann- Whitney U Testi ve Kruskal- Wallis H testi kullanılmıştır. Araştırmanın nitel verilerinin analizinde ise içerik analizine başvurulmuştur. Araştırmanın sonucunda; ebeveynlerin çocuk haklarına ilişkin algılarında yaş ve bilgi sahibi olma değişkenlerinin anlamlı farklılık gösterdiği ancak cinsiyet, öğrenim durumu, meslek ve sosyoekonomik düzeyi değişkenlerinde anlamlı farklılığın olmadığı ve nitel sonuçların nicel sonuçları destekler nitelikte olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine parents' perceptions of children's rights. In the research, concurrent design, which is one of the mixed research designs in which quantitative and qualitative research designs are used together, was used. The study group of the research consists of the parents of children who continue their pre-school education in kindergartens and kindergartens affiliated to the Ministry of National Education (MEB) within the borders of Van province in the 2021-2022 academic year. In this context, 618 participants were reached in the quantitative dimension of the study and 70 participants in the qualitative dimension. As the data collection tool of the research; The“Parental Perception Scale on Child Rights”and“Semi-Structured Interview Form”developed by the researcher were used. SPSS computer package program was used in the research. Normality test was used for the analysis of quantitative data and since it was seen that the data did not show a normal distribution, Mann-Whitney U Test and Kruskal-Wallis H test, which are nonparametric tests, were used. Content analysis was used in the analysis of the qualitative data of the research. As a result of the research; It has been determined that the variables of age and knowledge of parents' perceptions of children's rights differ significantly, but there is no significant difference in the variables of gender, educational status, occupation and socioeconomic level, and the qualitative results support the quantitative results.