Not-quite-humans in contemporary western culture: Oates's Zombie, Burton's Edward Scissorhands and Lessing's the Fifth Child
Çağdaş batı kültüründe insan olarak nitelendirilemeyecek varlıklar: Oates'ın Zombie, Burton'ın Edward Scissorhands ve Lessing'in the Fifth Child adlı eserleri
- Tez No: 793747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLSEN GÖKÇEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Klasik Batı algısının tarihsel olarak en göze çarpan özelliği kavramları tanımlarken başvurduğu ikili karşıtlıklardır. Bu algıya göre sıralamalar ve gruplandırmalar ile bunların arasındaki hiyerarşi oldukça doğaldır. Irkçılık, cinsiyetçilik, sınıflara ve bedensel engellere bağlı ayrımcılıklar ve bunlara bağlı ötekileştirme gibi birtakım kötücül sonuçlar bunların eseridir. Tanımları sürekli değişime uğrasa da insan kavramı da bu ikili karşıtlıklar içinde şekillenmiştir. İnsan tanımı tek ve birleştirici bir kategoriye işaret etmez çünkü insan olarak tanımlanan biyolojik tür içinde dahi hiyerarşiler bulunmaktadır. Batı hiyerarşisinde insanlığın en tepesinde beyaz erkek öznesi bulunmaktadır. İnsan dışına itilme potansiyeli bulunan geri kalan özneler, yeterince insan olamayan ya da insan olarak nitelendirilemeyen özneler olarak görülebilmektedir. Bu kişiler, ya klasik canavarlara atfedilen özellikleri taşıyan bireylerdir ya da o özelliklerle damgalanan/bağdaştırılan Ötekilerdir. Bunlar, egemen olan öznelerin dünyasına girdikleri anda oranın düzenini bozarlar. İnsan dışı nitelikler gösterdikleri şeklinde yaftalanan bu varlıklar alt insan, transhüman, siborg, ve bunun gibi çok fazla kategoriye yerleştirilebilir. Ancak bu ötekileştirici kategorizasyon, beraberinde eleştiriyi de getirir ve bunun eleştirisini de Gotik anlatı ziyadesiyle yapabilmektedir. Gotik edebiyat, merkezinde, Ötekilik ve canavarlık gibi ayrıştırıcı kategorilerin üzerinden insandışılaştırmayı konu alır. Bu çalışmanın amacı, iki roman ve bir filmden oluşan üç çağdaş Gotik eseri, insandışılaştırma, canavarlık, iğrençlik ve ötekileştirme kavramları üzerinden incelemek ve bu eserlerin hangi bağlamda“insan olarak nitelendirilemeyen”fikrini tasvir ettiğini tanımlamaktır.
Özet (Çeviri)
Historically, the most striking feature of Western perception is its binary construction. According to this perception, rankings and groupings, and the hierarchies between them are quite natural. Therefore, negative consequences such as racism, sexism, classism and ablism, and marginalizations based on them, have arisen. The human is also defined in opposition to its binaries although its meanings have always been subject to change. The term human does not designate a unitary category; there are hierarchies even within the categories biologically designated as human. At the top of humanity in Western hierarchy is the white male subject. The remaining subjects, with the potential to be unqualified as humans, are deemed as not-quite-humans. These individuals are dehumanized and vilified as Others because they possess or are associated with characteristics attributed to classical monsters. Yet always haunting the human domain, they disrupt its order as soon as they intrude into it. Vilified for displaying non-human characteristics, these beings can be placed in many categories such as subhuman, transhuman, cyborg, and so on. Addressing encounters between them and humans, Gothic fiction raises a masterful critique of the dividing, and hierarchical categorizations that inform the concept of human. Gothic literature centers on the issue of dehumanization through such discriminatory practices as othering and monstrosity. The purpose of this study is to analyze three contemporary Gothic works in order to identify the methods of dehumanization, monsterization, abjection, and otherization as representing and contributing to the construction of the“not-quite-human.”