Development of a checklist to observe scaffolding in EFL context: A Delphi study
Yabancı dil olarak İngilizce öğretiminde öğrenme desteğini gözlemlemek için kontrol listesi geliştirilmesi: Bir Delphi çalışması
- Tez No: 793755
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR KEÇİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışma, İngilizce derslerinde öğrencilerin öğrenmelerini desteklemede öğretmen adaylarına yol göstermeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda çalışmanın amacı öğretmen adaylarının ve okullardaki öğretmenlerin gözlem yoluyla öğrenme desteği yöntemlerini fark etmelerini sağlayacak sınıf ortamında kullanabilecekleri bir kontrol listesi geliştirmektir. Araştırma yöntemi olarak üç turda yürütülen Delphi Metodu uygulanmıştır. Birinci tura 55 uzman katılmış ve İngilizce öğrenen öğrencilerini desteklemek için neler yaptıklarını ve yapılması gerektiğini listeler halinde yazarak açık uçlu bir anketi doldurmuşlardır. Veriler araştırmacı ve bir uzman tarafından analiz edilerek temalara ayrılmıştır. İkinci turda ise İngilizce öğretimi alanında farklı iki uzman birinci turda tespit edilen temaları incelemişlerdir ve önerilerini belirtmişlerdir. Elde edilen temalar yeniden düzenlenerek gözlemlenebilir eylemlere dönüştürülmüştür. Bu şekilde elde edilen kontrol listesi başka bir uzmana verilmiştir. Uzman görüşü sonucunda üç farklı bölümden oluşan bir kontrol listesi tasarlanmıştır. Üçüncü turda, kontrol listesi farklı kurumlardaki İngilizce öğretmenlerine çevrimiçi olarak gönderilmiş ve kontrol listesindeki maddelerin gözlenebilir ve kabul edilebilir olup olmadığını belirtmeleri istenmiştir. Kontrol listesinin son hali, gözlemlenebilir davranışları gösteren 52 maddelik iki bölüm ve beş alt başlıktan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the purpose is to provide a guide for the pre-service teachers in supporting their students in EFL classes. The aim, therefore, is to develop a checklist to be used in the classroom environment by pre-service teachers and in-service teachers to observe scaffolding strategies. The methodological approach to the study is the Delphi Method which is conducted in three rounds. Fifty-five (55) experts, participated in the first round and responded to an open-ended questionnaire in which they had to itemize what they do or what teachers should do in their classes to support their students learning of English. The data was analyzed and categorized into themes by the researcher and a peer-debriefer. In the second round, two experts in the field of English language teaching analyzed the themes and stated their opinions on the themes identified. Furthermore, the themes were re-categorized and converted into observable actions. In this way a checklist was formed and was given to another expert to comment on. As a result, checklist with three sections was formed. In the third round, the checklist was sent to English teachers in different institutions via online and were asked to state whether the items of the checklist were observable and acceptable. According to the feedback from the teachers the checklist was revised once more and the checklist was finalized. The final version of the checklist consisted of two sections and five sub-titles with 52 items indicating observable behaviors.