Otizmli ilkokul öğrencilerinin okula katılım, çevresel destek ve bariyerlerinin incelenmesi
Examination of school participation, environmental supports and barriers of students with autism
  1. Tez No: 793757
  2. Yazar: DUYGU DOĞUŞ TANDIRCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YANARDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Okul aktivitelerine katılım süreci otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda karakterize olmuş sosyal becerilerde sınırlılık ve yineleyici/tekrarlayıcı davranışlardan etkilenmektedir. Bu özelliklere sahip otizm spektrum bozukluğu olan çocukların okula katılımlarını engelleyen ve destekleyen çevresel faktörlerin belirlenmesi katılımı artırmak adına önemlidir. Bu çalışma; kapsayıcı eğitim ortamlarında (kaynaştırma okullarına) eğitime devam eden ve edemeyen ilkokul (1-2-3-4. sınıf) çağındaki otizm spektrum bozukluğundan etkilenmiş öğrencilerin okula katılım düzeyleri, okul ortamındaki çevresel destek ve bariyerleri incelenerek OSB'den etkilenmemiş akranları ile karşılaştırmak amaçlanmaktadır. Amaç doğrultusunda çalışma nicel araştırmalardan nedensel karşılaştırma araştırması olarak desenlenmiş; veriler öğrencilerin okul aktivitelerine katılım sıklıklarını ve düzeylerini ölçmek için Katılım ve Çevre Ölçeği (Participation and Environment Measure [PEM-CY]), demografik bilgi formu ve otizm spektrum bozukluğu olan öğrencilerin destek gereksinim düzeylerini belirlemek adına yer verilen soru aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmaya 33 tipik gelişim gösteren öğrenci ve 79 otizm spektrum bozukluğu olan öğrencinin ebeveynleri katılım göstermiş ve elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Otizm spektrum bozukluğu olan çocukların okula katılımlarının tipik gelişim gösteren akranları ile karşılaştırıldığında anlamlı derecede düşük olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The process of participation in school activities is affected by the limitations in social skills and repetitive behaviors characterized in children with autism spectrum disorder. It is important to determine the environmental factors that prevent and support the participation of children with autism spectrum disorder who have these characteristics in school in order to increase participation. This work; In this study, it is aimed to compare the school participation levels, environmental support and barriers in the school environment of primary school (1-2-3-4. grade) students who continue to education in inclusive education environments (inclusion schools) and who are not affected by ASD, and compare them with their peers who are not affected by ASD. In line with the purpose, the study was designed as a causal comparison research from quantitative research; The data were collected through the Participation and Environment Measure (PEM-CY) to measure the frequency and level of participation in school activities, the demographic information form, and the question to determine the support need levels of students with autism spectrum disorder. The parents of 33 typically developing students and 79 students with autism spectrum disorder participated in the study and the obtained data were analyzed statistically. It was found that the school participation of children with autism spectrum disorder were significantly lower when compared to their typically developing peers.