Die Konkurrenzlehre im deutschen und Türkischen Strafrecht- Eine rechtsvergleichende Darstellung
Türk ve Alman Ceza Hukukunda İçtima Öğretisi-Karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 793780
- Danışmanlar: PROF. DR. CARL-FRİEDRİCH STUCKENBERG
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Almanca
- Üniversite: Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Türk ve Alman Ceza hukukunda içtima öğretisi ayrıntılı olarak çalışmada incelenmiştir. İçtima konusunun ana unsurlarından olan hareket kavramı ve bu kavramın içtima bakımından önemi araştırılmıştır. Hareket tekliği ve çokluğu ile bu ayrımda kullanılan kriterler yargı kararları ile birlikte değerlendirilerek her iki hukuk sistemindeki benzerlik ve farklılıklar anlatımıştır. Çalışmada firkri içtima (aynı neviden, farklı neviden), gerçek içtima, zincirleme suç ve görünüşte içtima halleri incelenerek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The doctrine of aggregation in Turkish and German Criminal Law is analysed in detail in this study. The concept of action, which is one of the main elements of the subject of aggregation, and the importance of this concept in terms of aggregation have been investigated. The similarities and differences in both legal systems are explained by evaluating the uniqueness and multiplicity of actions and the criteria used in this distinction together with judicial decisions. In the study, the cases of conceptual aggregation, real aggregation, successive offences and apparent cumulatum are analysed and suggestions are made.