Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Twitter hesabı verilerine yönelik içerik analizi ve sosyal ağ analizi çalışması
Content analysis and social network analysis study for Presidential National Library twitter account data
  1. Tez No: 793798
  2. Yazar: SERAP FİDANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU UMUT ZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Her alanda olduğu gibi bilgi bilimi ve kütüphanecilik alanında da ağ yapılarının günden güne daha karmaşık bir hal alması bu yapıların analiz edilmesine olan ihtiyacı artırmaktadır. Kütüphanelere sosyal medya yönetimi planlaması yaparken dikkat edilmesi gereken noktalarda öneriler geliştirmek amacıyla yapılan bu çalışma kapsamında Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi (CMK) resmi Twitter hesabı olan“@cb_kutuphane”etkileşim adı üzerinden içerik analizi ve sosyal ağ analizi yapılmıştır. Çalışmada içerik analizi yapılırken Twitter üzerinden geriye dönük verilerin çekilmesi için mevcut bir Twitter hesabının olması gerektiği için Twitter hesabı açılmıştır. Açılan hesap üzerinden geliştirici hesap talebinde bulunularak çalışmanın kapsam ve detayları ile başvuru yapılmıştır. Bu sayede çalışmada yapılacak betimsel değerlendirmeler ve içerik analizi basamağı için @cb_kutuphane hesabı üzerinden paylaşılmış olan 1632 adet tweet çalışma verisi olarak çekilmiştir. İkinci aşamada ise veriler Twitter üzerinden NodeXL programı yardımı ile elde edilen CMK resmi Twitter hesabı etkileşimleridir. Toplamda 19363 olan“@cb_kutuphane”adresi etkileşimleri 2022 yılının Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim ve Kasım ayları olmak üzere altı ay ile sınırlandırılmıştır. Çalışmada incelenen CMK resmi Twitter hesabının profesyonel bir şekilde ve belirli bir politika uyarınca yönetildiği saptanmıştır. Her geçen gün takipçi ile etkileşim sayısını arttıran açık ve erişilebilir profillere sahip olan CMK'ye ait sosyal medya hesaplarının, sunulan hizmetlere paralel olan ve istikrarlı bir şekilde yapılan paylaşımlarının diğer kütüphaneler için örnek teşkil edebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As in every field, the fact that network structures become more complex day by day in the field of information science and librarianship increases the need for the analysis of these structures. Within the scope of this study, which was carried out in order to develop suggestions on the points that should be considered when planning social media management for libraries, content analysis and social network analysis were carried out through the interaction name“@cb_kutuphane”, which is the official Twitter account of the Presidential National Library (CMK). While conducting content analysis in the study, a Twitter account was opened because an existing Twitter account was required to retrieve retrospective data from Twitter. A developer account request was made through the account opened, and an application was made with the scope and details of the study. In this way, 1632 tweets shared via @cb_kutuphane account were captured as study data for the descriptive evaluations and content analysis step to be made in the study. In the second stage, the data are the CMK official Twitter account interactions obtained with the help of the NodeXL program on Twitter.“@cb_kutuphane”address interactions, which are 19363 in total, are limited to six months, namely June, July, August, September, October and November of 2022. It has been determined that the CMK official Twitter account examined in the study is managed professionally and in accordance with a certain policy. It has been seen that CMK's social media accounts, which have open and accessible profiles that increase the number of interactions with their followers day by day, can be an example for other libraries, with their consistent and consistent sharing of the services offered.