Üreme çağındaki kadınların spinalmusküler atrofi hastalığı ve taramasıhakkında bilgi düzeyinin ölçülmesi
Measuring the level of knowledge aboutspinal muscular atrophy disease and screeningof reproductive women
  1. Tez No: 793808
  2. Yazar: AHMET KIVANÇ KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
AMAÇ: Spinal musküler atrofi (SMA), beyin sapı ve spinal kordda motor nöron dejenerasyonuna bağlı ilerleyici kas atrofisi ve güçsüzlüğü ile karakterize sıklıkla otozomal resesif kalıtımlı genetik geçişli nöromüsküler bir hastalıktır. Çalışmamızda üreme çağındaki kadınların SMA hastalığı ve SMA hastalık taramaları hakkındaki bilgi düzeyini değerlendirmek ve farkındalıklarını arttırılması amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmamız, kesitsel-gözlemsel anket çalışması yoluyla 2 ay süre ile SBÜ Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Gülbahar Şişli Eğitim Aile Sağlığı Merkezine bağlı olan, 18-49 yaş aralığındaki kadın hastalardan çalışmaya katılmayı kabul eden üreme çağındaki bireylere tek merkezli olarak yapılmıştır. SMA hastalığı ve taramaları ile bilgileri içeren toplam 30 soruluk anketimiz yüz yüze uygulanmıştır. Katılımcılara yöneltilen 24 bilgi sorusundan 12 puan ve üzerinde alanlar başarılı kabul edilmiş ve bunların ortalaması alınarak başarı yüzdesi oluşturulmuştur. Araştırmamızda elde edilen bulgular değerlendirilirken SPSS 25 (Statistical Package for the Social Sciences, version 25) istatistik programı kullanıldı. Cronbach Alfa güvenilirlik katsayısı 0,9 hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Spinal muscular atrophy (SMA) is a neuromuscular disease with autosomal recessive inheritance, which is characterized by progressive muscle atrophy and weakness due to motor neuron degeneration in the brain stem and spinal cord. In our study, it is aimed to evaluate the knowledge level of women of reproductive age about SMA disease and SMA disease screening and to increase their awareness. MATERIALS and METHOD: Our study was conducted as a monocenter one through a cross-sectional observational survey for 2 months to female patients of reproductive age out of those aged 18-49 who agree to participate in the study and are affiliated with SBÜ Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital Gülbahar Şişli Education Family Health Center. A total of 30 questions, including information about SMA disease and screening, was applied face to face. Those who scored 12 points or more out of 24 information questions asked to the participants were accepted as successful and the percentage of success was calculated by taking the average of these. SPSS 25 (Statistical Package for the Social Sciences, version 25) statistical program was used to evaluate the findings obtained in our study. The Cronbach Alpha reliability coefficient was calculated as 0.9.