Yoğun bakım hastalarında iki farklı yöntemle uygulanan yatak banyosunun bazı değişkenlere etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of bed BATH applied with TWO different methods on some variables in intensive care patients
  1. Tez No: 793832
  2. Yazar: DİLAN AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma, yoğun bakım ünitesinde yatmakta olan hastalara verilen geleneksel silme yatak banyosu ile kuru silme yatak banyosunun; hastaların hemodinamik parametrelerine, yapılan uygulamanın süresine ve maliyetine olan etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma, randomize kontrollü, çapraz geçişli ve deneysel bir çalışmadır. Araştırma, Ocak 2022 - Eylül 2022 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama Araştırma Merkezi Genel Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesi'nde yürütülmüştür. Tüm yatak banyo uygulamaları, aynı araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Her bir hastaya 24 saat aralıkla iki tip banyo yöntemi uygulanmıştır. Banyolardan hemen önce, banyo sırasında, banyodan hemen sonra ve banyodan 30 dakika sonra hastaların hemodinamik parametreleri monitör ekranından ölçülüp, kayıt edilmiştir. Araştırma verileri Shapiro-Wilk testi, Friedman testi, Bonferroni testi ve Wilcoxon İşaret Sıra testi ile değerlendirilmiştir. Yoğun bakım hastaların yaş ortalaması 67.68±13.66 yıl, %45.5'inin kadın, %13.6'sının tıbbi tanısının inguinal herni ve %18.2'sinin mekanik ventilasyona bağlı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of traditional wiping bed baths and dry wiping bed baths given to patients hospitalized in the intensive care unit on the hemodynamic parameters of the patients, the duration and the cost of the application. The study is a randomized controlled, cross-over and experimental study. The research was conducted in Bursa Uludağ University Health Application Research Center General Surgery Intensive Care Unit between January 2022 and September 2022. All bed bath applications were applied by the same researcher. Two types of bathing methods were applied to each patient at 24-hour intervals. Hemodynamic parameters of the patients were measured and recorded on the monitor screen immediately before the bath, during the application, immediately after the bath and 30 minutes after the bath. The research data were evaluated by the Shapiro-Wilk test, Friedman test, Bonferroni test and Wilcoxon Sign Order test. The average age of intensive care unit patients was 67.68±13.66 years, 45.5% were female, 13.6% had an inguinal hernia and 18.2% had mechanical ventilation.