Investigation on quasi-static energy absorption performance of the pressurized filled tubes
Basınçlandırılmış dolgulu tüplerin yarı-statik enerji emmeperformansının incelenmesi
  1. Tez No: 793935
  2. Yazar: GLAY MCHICH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP GÜMRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İnce cidarlı tüplerin otomotiv endüstrisinde kullanımı, hafif yapıları ve olağanüstü enerji sönümleme yeteneklerinden dolayı artmaktadır. Enerji sönümleme kapasitelerini daha da geliştirmek için, son dönemde araştırmalar, tüp boşluğunun kafes yapı, köpük vb. malzemeleriyle doldurması yanında basıçlandırılması üzerine odaklanmıştır. Bu kapsamda, hava ile basınçlandırılmış hücresel malzeme dolgulu dairesel tüplerin enerji sönümleme davranışını incelemek için hem deneysel hem de sayısal çalışmalar yapılmıştır. Statik deneyler boş ve dolu tüpler üzerinde farklı iç basınçlar altında, eğik deneyler ise benzer iç basınçlar altında dolu tüpler üzerinde farklı eğim açılarında gerçekleştirilmiştir. Tüpün duvar kalınlığı, iç basınç değeri, hücresel boyutu ve tüp ile hücresel yapılar arasındaki bağ etkileşimi gibi farklı faktörlerin enerji sönümleme üzerine etkisini araştırmak için sayısal parametrik çalışmalar da gerçekleşmiştir. Bu araştırmalar, basıncın belli bir değerinden sonra ve hücresel yapılarının ince duvarlı tüplerin içine yerleştirilmesinin, tüp deformasyon modunda önemli değişikliklere neden olduğunu ve bunun da ortalama darbe kuvveti ve toplam enerji dağılımında ciddi bir artışa neden olduğunu gözlemledi.
Özet (Çeviri)
The use of thin-walled tubes in the automotive industry is growing due to their exceptional ability to dissipate energy while maintaining a lightweight structure. Recent research has focused on the utilization of lattice structures, foams, and other filler materials within the tube cavity to increase their energy dissipation capability. It focuses on filling it with materials as well as pressing it. In this context, both experimental and numerical studies were carried out to examine the energy dissipation behavior of air-pressurized cellular material-filled circular tubes. Quasi-static axial experiments were performed on empty and filled tubes under different internal pressures, while oblique experiments were carried out at different inclination angles on filled tubes under similar internal pressures. Numerical parametric studies were also carried out to investigate the effect of different factors such as the wall thickness of the tube, the internal pressure value, the cellular structure size, and the bond interaction between the tube and the cellular structures on energy dissipation. These investigations observed that after a certain value of internal pressure and incorporation of cellular structures into thin-walled tubes, significant changes in tube deformation mode resulted, with an increase in mean impact force and total energy dissipation.