The association between seminal plasma lead levels and human sperm quality after in vitro sperm activation
İn vitro sperm aktivasyonundan sonra seminal plazma kurşun seviyeleri ile insan sperm kalitesi arasındaki ilişki
  1. Tez No: 793936
  2. Yazar: NADA JAWAD HUSSEIN ALALAWI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı, in vitro sperm aktivasyonu öncesi ve sonrası seminal sıvı analizini araştırmak ve kurşun ve ROS düzeyini değerlendirmektir. Sonuçlara göre yaş aralığı 21 - 52 iken yaş ortalaması 32,84 yıl, VKİ aralığı 16,9 – 41,80 kg, VKİ ortalaması 28,03 kg olarak kaydedildi. Sperm aktivasyonu/sperm konsantrasyonu ve toplam sperm motilitesinin etkisinin sonuçları, sperm aktivasyon tekniklerinin sperm konsantrasyonu ve toplam sperm motilitesi üzerindeki etkilerinde değişiklik gösterdiğini ve bunun da aktivasyondan sonra sperm konsantrasyonunda önemli bir azalmaya yol açtığını göstermiştir. Veriler, test edilen üç parametrenin (sperm hareketsizliği, toplam ilerleyici hareketliliği ve normal sperm hareketliliği) ortalamasında önemli farklılıklar gösterdi ve sonuçlar, sperm aktivasyonundan sonra hareketsiz sperm ortalamasında önemli bir artış olduğunu ortaya koydu. Pearson korelasyon verileri, sperm ve kurşun seviyesi arasında pozitif bir korelasyon olduğunu gösterdi, bu teknik ilerleyici olmayan motiliteyi önemli ölçüde azaltır. Ayrıca sonuçlar, toplam progresif motilite ortalamasında önemli bir düşüş gösterdi; bu da sperm aktivasyonundan önceki tedavide ortalamanın 61,50 sperm×106/mL'den sperm aktivasyonundan sonraki tedavide 49,97 sperm×106/mL'ye düşmesine neden oldu, oysa sonuçlar anlamlı bir artış gösterdi. Sperm aktivasyonundan sonra tedavide 55,79 sperm×106/mL kaydeden normal sperm motilitesi ortalamasında artış, sperm aktivasyonundan önceki 44,67'ye kıyasla.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the seminal fluid analysis before and after sperm activation in vitro and evaluated the level of lead and ROS. The results the age range was 21 - 52 years while the age means recorded 32.84 years, whereas BMI range was 16.9 - 41.80 kg, BMI mean recorded 28.03 kg. The results of the effect of sperm activation/sperm concentration and total sperm motility showed that sperm activation techniques varied in their effect on sperm concentration and total sperm motility which lead to a significant decrement in the concentration of sperm after activation. Data showed significant differences in the mean of three tested parameters (sperm immotile, total progressive motility, and normal sperm motility), and the results revealed a significant increment in the mean of sperm immotile after sperm activation. Data of Pearson correlation showed that there is a positive correlation between sperm and lead level, this technique significantly decrements the non-progressive motility. Also, the results showed a significant decrement in the mean of total progressive motility which lead to a decrease in the mean from 61.50 sperm×106/mL in treatment before sperm activation to 49.97 sperm×106/mL in treatment after sperm activation, whereas results showed a significant elevation in the mean of normal sperm motility which recorded 55.79 sperm×106/mL in treatment after sperm activation as compared to 44.67 before sperm activation.