Otizm Spektrum Bozukluğu olan bireylere sosyal beceri öğretiminde sosyal öykü ve bireylerin kendi fotoğraflarının kullanıldığı sosyal öykü uygulamalarının etkililik ve verimliliklerinin karşılaştırılması
The comparison of efficiency and effectiveness of social story and social story in which individuals own photos are used in social skills teaching to the individuals that have Autism Spectrum Disorder
- Tez No: 793945
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEVİYE TUĞBA TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Otizm spektrum bozukluğu olan bireyler hayatın birçok alanında sosyal ve bilişsel zorluklar yaşayabilir. Bireylerin bu zorlukları yaşamaması için sosyal ve bilişsel becerileri kazandıracak bilimsel dayanaklı uygulamalar bulunmaktadır. Bu araştırmanın amacı, OSB olan bireylere sosyal beceri kazandırmada sosyal öykü uygulaması ile bireylerin kendi fotoğraflarının kullanıldığı sosyal öyküleri etkililik ve verimlilik açısından karşılaştırmaktır. Çalışmada bireylerin hedef becerileri çalışma ardından koruma düzeylerinin ve bu becerileri farklı ortamlara, kişilere genellemele etkilerinin de incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma 8 ve 10 yaşlarında OSB tanılı iki erkek çocuk katılmıştır. Araştırmada tek denekli araştırma modellerinden uyarlamalı dönüşümlü uygulamalar modeli kullanılmıştır. Araştırma sonunda elde edilen bulgularda sosyal öykü uygulaması ile kişinin kendi fotoğraflarının kullanıldığı sosyal öykü uygulamasının etkili olduğu belirlenmiştir. Bir katılımcıda eşit düzeyde verimlilik verisinin elde edildiği diğer katılımcıda ise kişinin kendi fotoğraflarının kullanıldığı sosyal öykü uygulamasının daha verimli olduğu sonucuna varılmıştır. Katılımcıların edindikleri sosyal becerileri genelleyebildikleri görülmüştür. Araştırma sonunda katılımcıların öğretmeninden uygulamalarla ilgili görüş toplanmış ve öğretmen olumlu görüş bildirmiştir.
Özet (Çeviri)
İndividuals that have outism spectrum disorder may have social and cognitive difficulties in many areas of life. There are evidence based implementations that will bring in social and cognitive skills for individuals not to experience these difficulties. The aim of this study is to compase social stories that individuals own pictures are used in terms of effictivenes and efficiency on bringing to the individuals that have autism spectrum disorder in social skills with social story implementations. It is also targeted to study individuals exercising and saving ability on target skills and generalse these skills to different people and stages. The study was conducted with two children with autism spectrum disorder that 8 and 10 years old. Alternating treatments design, which is one of the single subject research models, was used in this research. At the end of the study, with the findings it is stated that the social story implementations with the social stories that individuals own pictures are used are efficient. It is concluded that on one of the attendee equal terms productivity data is observed, on the other, social story implementation that own pictures used is more productive. It is observed that attendees can generalise the social skill they get. At the end of the research opinions about the implementations are taken from the teacher. The teacher gives positive feedback.