Kıbrıs davası için kamu diplomasisi
Public diplomacy for the Cyprus issue
- Tez No: 793946
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ÖZGÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Bölgesel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Soğuk Savaş'ın sonu, modern uluslararası ilişkilerin de sonunu simgelemektedir. Yalnızca devletlerin egemenliğine dayanan Westphalia düzeni çözülmeye başlamış ve deyim yerindeyse bir“Post-Westphalia”düzeni ortaya çıkmıştır. Yeni düzende etkisi ve önemi gittikçe artan devlet dışı aktörler, diplomasinin yeni bileşenleri olarak uluslararası ilişkilerde boy göstermeye başlamıştır. Buna binaen diplomasinin yöntemleri ve uygulamaları değişmiştir. Doğrudan devlet eliyle yürütülen kamu diplomasisi ise bu alanda etkili olmaya başlayan devlet dışı aktörlerin sayısındaki artış sonucunda çatallanmıştır. Böylece devletle beraber çeşitli devlet dışı aktörler aracılığıyla kamunun da sürece dâhil olması“yeni”kamu diplomasisini ortaya çıkarmıştır. Bu tez çalışmasında, çağımızın koşullarında devlet merkezli diplomasinin yetersiz kaldığı ve değişime uğradığı göz önüne alınarak KKTC'nin egemen ve bağımsız bir devlet olarak uluslararası toplum tarafından tanınması için yeni kamu diplomasisinin imkânlarını tartışmak ve bu bağlamda çözüm önerileri geliştirmek amaçlanmıştır. Devletlerin takip ettiği iç ve dış siyaset arasındaki sınırlar, küreselleşme sebebiyle gün geçtikçe bulanıklaştığı için kamuoyunun uluslararası ilişkilere etkisi hissedilir biçimde artmıştır. Bu yüzden Kıbrıs Davası'nın yabancı kamuoylarında Türk menfaatine uygun olarak bulacağı karşılık, KKTC'nin meşruiyeti açısından hayatî bir önemi haizdir. İlk olarak çalışmanın kavramsal ve kuramsal çerçevesi çizilmiştir. Daha sonra Kıbrıs Davası, tarihsel bir perspektifle ele alınmıştır. Ardından KKTC'nin tanınma sorunsalı bağlamında Türk tezleri ve kamu diplomasisi tartışılmıştır. Son olarak bir SWOT analiziyle Türkiye Cumhuriyeti'nin ve KKTC'nin payına düşen öneriler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
The end of the Cold War symbolizes the end of modern international relations. The Westphalian sovereignty, which is based only on the sovereignty of the states, has begun to unravel and a“Post-Westphalian”order has emerged. Non-state actors, whose influence and importance gradually increase in the new order, have started to appear in international relations as new components of diplomacy. Therefore, the methods and practices of diplomacy have changed. Public diplomacy, carried out directly by the state, has been bifurcated as a result of the increase in the number of non-state actors that have begun to be effective in this field. Thus, the involvement of the public in the process which is conducted by various non-state actors along with the state has created“new”public diplomacy. In this thesis, it is aimed to discuss the possibilities of new public diplomacy for the recognition of the TRNC by the international community as a sovereign and independent state, and to develop solutions in this context, considering that state-centered diplomacy is insufficient and has undergone changes in the conditions of our age. Since the boundaries between domestic and foreign policy pursued by the states are getting more and more blurred due to globalization, the influence of public opinion on international relations has increased significantly. Therefore, the response that the Cyprus Issue will find in foreign public opinion in accordance with Turkish interests is of vital importance for the legitimacy of the TRNC. Firstly, the conceptual and theoretical framework of the thesis have been drawn. The Cyprus Issue has been subsequently enlightened from a historical perspective. Afterwards, Turkish theses and public diplomacy have been discussed in the context of the problematique of recognition of the TRNC. Finally, relevant recommendations have been separately classified on the share of the Republic of Türkiye and of the TRNC via SWOT analysis.