The determinants of fixed investment growth in developing countries
Gelişmekte olan ülkelerde sabit yatırım büyümesinin belirleyicileri
  1. Tez No: 793976
  2. Yazar: AMEN ALLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÖZARSLAN SAYDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu makale, faiz oranı, ticaret, gayri safi yurt içi tasarruf, doğrudan yabancı yatırım, genel hükümet tüketimi, doğal kaynakların tükenmesi, enflasyon oranı ve toplam borç servisinin brüt sabit sermaye oluşumu üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. 2000-2020 dönemi için 30 gelişmekte olan ülke örneğine bağlı olarak verilerin analizinde hem sabit hem de rastgele etki modelleri kullanılmıştır. Hausman testi sonuçları, verilerin sunumunda rastgele etkiler yaklaşımının sabit etkiler yaklaşımına göre daha uygun olduğunu göstermiştir. Bulgular, ticaretin, gayri safi yurt içi tasarrufların, doğrudan yabancı yatırımın ve doğal kaynakların tükenmesinin sermaye oluşumu üzerinde önemli bir pozitif etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Öte yandan, toplam borç servisinin sermaye oluşumu üzerinde önemli bir olumsuz etkisi vardır. Ancak çalışma, veri eksikliği ve büyük standart sapma (alınan örneklem büyüklüğüne göre) nedeniyle reel faiz oranı, genel devlet tüketimi ve enflasyon oranının sermaye oluşumu üzerindeki herhangi bir etkisini vurgulayamadı.
Özet (Çeviri)
This paper aims to examine the effect of interest rate, trade, gross domestic savings, foreign direct investment, general government consumption, natural resources depletion, inflation rate and total debt service on gross fixed capital formation. Both fixed and random effect models were employed to analyze the data depending on a sample of 30 developing countries over the period of 2000-2020. Hausman test results displayed that random effect approach are more appropriate than fixed effect approach in representing data. Findings suggest that trade, gross domestic savings, foreign direct investment and natural resources depletion have significant positive influence on capital formation. On the other hand, total debt service has a significant negative impact on capital formation. However, the study failed to highlight any impact of real interest rate, general government consumption, and inflation rate on capital formation due to lack of data and large standard deviation (with respect to the taken sample size).