The impact of knowledge management on enhancing strategic flexibility in the state company for drugs industry medical appliances/ Samara, Iraq
İlaç endüstrisi tıbbi cihazlar devlet şirketinde stratejik esneklik artırılması üzerinde bilgi yönetiminin etkisi/ Samara, Irak
  1. Tez No: 793978
  2. Yazar: MOHAMMED HAMADA SALİH SALIH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÜREL TEKELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Araştırmacı, bilgi yönetiminin stratejik esneklik üzerindeki etkisini test etmek için bu çalışmayı yürütmüştür. Çalışmayı yürütmek için, tanımlayıcı nicel yaklaşımlar uygulandı, nicel yaklaşım, istatistiksel analiz amacıyla sayısal verileri toplayan nesnel ölçümleri vurgularken, tanımlayıcı yaklaşım, çalışmada araştırılan sorunun derinlemesine bir tanımını test ederek sağlamaya izin verir. önerilen çerçevede dernekler. Devlet İlaç Sanayi Tıbbi Aletler Şirketi / Samarra, şirketteki idari personel çalışanlarından veri toplamak için çalışma evreni olarak hedeflenmiş, toplanan verilere basit tesadüfi örnekleme yaklaşımı uygulanmıştır. Bu yaklaşım, şirketteki tüm hedeflenen katılımcılara örneğe yaklaşmak için eşit şans verir, veri toplamak için onay alındıktan sonra çevrimiçi anket paylaşılır. Üç hafta boyunca veri toplama işlemi yapılmış ve toplam 223 yanıt toplanmış olup, bunlardan 5 yanıtın düzenli bir örüntüye sahip olduğu görülmüş ve bir yanıt uç değer nedeniyle atlanmıştır ve 217 yanıttan net bir örneklem oluşturulmuştur. İstatistiksel analiz, sosyal bilimler için istatistik paketi (SPSS v.26) kullanılarak yapıldı, analiz, betimsel analiz kullanılarak yapıldı, Cronbach alfa katsayıları ve Pearson korelasyonları, çalışma hipotezlerini test etmek için basit doğrusal regresyon modelleri ile birlikte hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The researcher conducted this study to test the influence of knowledge management on strategic flexibility. To conduct the study, the descriptive quantitative approaches were applied, the quantitative approach emphasizes objective measures that collect numerical data for statistical analysis purposes, meanwhile, the descriptive approach allows for providing an in-depth description of the problem being investigated in the study by testing associations in the proposed framework. The State Company for Drugs Industry Medical Appliances / Samarra was targeted as a study population to collect data from administrative staff employees at the company, simple random sampling approach was applied to the collected data. This approach gives all targeted respondents at the company an equal chance to approach the sample, online survey was shared after gaining approvals for collecting data. For three-week data collection was conducted, and a total of 223 responses were gathered, of which 5 responses were seen having the regular pattern in responses and one response was omitted due to an outlier, and a clear sample comprised of 217 responses. Statistical analysis was established using the statistical package for social sciences (SPSS v.26), analysis was based on using descriptive analysis, Cronbach alpha coefficients, and Pearson correlations were also calculated along with simple linear regression models to test study hypotheses.