Impact of foreign trade on the Turkish economic growth from (The side of exports and imports for the period (2000 -2021)
Dış ticaretin Türkiye ekonomik büyümeye etkisi (2000 -2021 dönemi ihracat ve ithalat yakından)
  1. Tez No: 793979
  2. Yazar: IHAB ALRAWDHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDEF ALTINBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, 2000-2021 dönemi için uluslararası doğrudan yabancı yatırımın, yerli kredinin Türkiye'deki ekonomik ve ticari gelişmeye etkisini incelemektedir. Bu çalışmayı seçmemizi sağlayan temel bilgiler, Türkiye'nin küresel ticaret hareketinde stratejik bir ülke olduğu, ve jeopolitik konumu, dünyanın zaman zaman tanık olduğu büyük krizlerin eşlik ettiği dönemler boyunca uluslararası ticaret açısından bir güç unsuru olmasını sağlamıştır. Bu tezde veri analizi için ana araç, çalışmadaki önemli değişkenleri, yani ihracat ve ithalatı ölçmenin Türk mekanizmasının ve ekonomisinin yükselişinin uygulanabilirliğini keşfetmek için 2000 ve 2021 dönemi için zaman serileri aracılığıyla ARDL tekniğidir. uzun ve kısa dönem
Özet (Çeviri)
This research examines the effect of international foreign direct investment, domestic credit on economic and commercial development in Turkey for the period from 2000 to 2021. The basic information that called for choosing this study is that Turkey is a strategic country in the global trade movement, and its geopolitical position has allowed it to be a force factor in the aspect of international trade through periods of time accompanied by major crises that the world witnessed from time to time. The main tool in this thesis for data analysis is the ARDL technique through the time series for the period 2000 and 2021 to discover the feasibility of the raise of the Turkish mechanism and economy of measuring the important variables in the study, namely exports and imports in the long and short period