Relationship between prenatal depression, cognitive distortions, emotion regulation, and perceived social support
Hamilelik depresyonu, bilişsel çarpıtmalar, duygu düzenleme ve algılanan sosyal destek arasındaki ilişkiler
- Tez No: 793983
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA MORTAN SEVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırmanın temel amacı anne adaylarının yaşadığı depresif semptomların algılanan sosyal destek, duygu düzenleme ve bilişsel çarpıtmalar ile ilişkili olup olmadığının incelenmesidir. Ayrıca bu değişkenlerin bir arada hamilelik depresyonu üzerindeki yordayıcı etkisi de araştırılmıştır Bu örneklem için depresif ruh hali ile duygusal düzenleme tekniklerinden bilişsel yeniden değerlendirme arasında bir ilişki bulunmamıştır ancak bilişsel bastırma, algılanan sosyal destek ve bilişsel çarpıtmaların kullanımının hamilelerde depresyon ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Gebelerde, gebelikte stresli olay yaşamış olmanın, bilişsel bastırmanın ve bilişsel çarpıtmaların depresif duygudurumu yordadığı görülmüştür. Bu amaç doğrultusunda oluşturulan araştırmanın gelecekte hamileler için oluşturulabilecek terapi modellerine de ışık tutması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this study is to examine whether depressive symptoms experienced by expectant mothers are related to perceived social support, emotion regulation, and cognitive distortions. In addition, the predictive effect of these variables on pregnancy depression was also investigated. The study showed that there is a relationship between depression and perceived social support, use of cognitive distortions, and expressive suppression but not reappraisal. Experiencing stressful life events, expressive suppression, and cognitive distortions were found to predict depressive mood in pregnant women. This research aims to shed light on the future therapy models that can be created for pregnant women.