Romantik ilişkilerde bağlanma stilleri ile aldatmaya yönelik niyet arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between attachment styles and intention to cheat in romantic relationships
- Tez No: 823237
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVRAN TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bağlanma, çocukluk evresinde anne ile arasında başlayan ve yetişkinlik evresindeki romantik ilişkilerindeki bağlanmalara da etki eden önemli bir evredir. Bu evrede çocuğun sahip olacağı bağlanma stili gelecekte yaşayacağı romantik ilişkilerdeki bağlanmasını ve aldatmaya bakış açısını belirlemektedir. Bu araştırmanın amacı, romantik ilişkilerde bağlanma stilleri ile aldatmaya yönelik niyet arasındaki ilişkiyi demografik değişkenler (cinsiyet, yaş, evlilik şekli, arkadaşlık/flört/nişanlılık/evlilik süresi, eğitim durumu, sosyoekonomik durum, çocuk sahibi olup/olmama, kim tarafından büyütüldüğü, anne/babanın hayatta olup/olmama, evde kiminle yaşadığı) ile incelenmesini araştırmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul ilinde 206 kişi oluşturmuştur. Katılımcıların cinsiyetlerine göre dağılımlarına baktığımızda; 125 kişinin kadın, 81 kişinin erkek olduğu görülmektedir. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Bağlanma Stilleri Ölçeği”ve“Aldatmaya Yönelik Niyet Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın tüm verileri SPSS 28.0 paket programında analiz edilmiştir. Araştırmada verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini ölçmek için Shapiro-Wilk testi uygulanmıştır. Çalışmada normal dağılım göstermeyen verilerin analizinde; ikili grupların karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi, üç ve daha fazla grubun karşılaştırılmasında Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkiyi ölçmek için Spearman testi uygulanmıştır. Analiz sonuçları incelendiğinde romantik ilişkisi olan evli bireylerin bağlanma stilleri ile aldatmaya yönelik niyet arasında pozitif anlamda ilişki bulunmuştur Ek olarak romantik ilişkisi olan evli bireyler de korkulu bağlanma ve saplantılı bağlanma puanları arttıkça aldatmaya yönelik niyetleri de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Attachment is an important stage that starts between the mother and the child in childhood and affects the attachments in romantic relationships in adulthood. The attachment style that the child will have at this stage determines his/her attachment in future romantic relationships and his/her perspective on cheating. The aim of this study is to investigate the relationship between attachment styles in romantic relationships and intention to cheat with demographic variables (gender, age, marriage type, friendship/ flirt/ engagement/ marriage duration, educational status, socioeconomic status, having/not having children, being raised by whom, whether parents are alive/not alive, with whom they live at home). Relational survey model was used in the study. The sample of the study consisted of 206 people in Istanbul. When we look at the distribution of the participants according to their gender; it is seen that 125 people are female and 81 people are male.“Personal Information Form”,“Attachment Styles Scale”and“Intention to Cheat Scale”were used as data collection tools. All data of the study were analysed in SPSS 28.0 package programme. Shapiro-Wilk test was applied to measure whether the data showed normal distribution or not. In the analysis of the data that did not show normal distribution in the study; Mann Whitney U test was applied for the comparison of paired groups and Kruskal Wallis test was applied for the comparison of three or more groups. Spearman test was applied to measure the relationship between the scales. When the results of the analyses were examined, a positive relationship was found between attachment styles of married individuals with romantic relationships and intention to cheat. In addition, as the fearful attachment and obsessive attachment scores of married individuals with romantic relationships increase, their intention to cheat also increases.